Sağlık

 Adetim Gecikti Sorun Ne Olabilir?

Kadınları rahatsız eden sorunlardan biri de adet gecikmesi sorunudur. Gebelik ya da erken menopoz gibi nedenler kadınlarda adet gecikmesine neden olur.

Adet Düzeni Nedir?

Olması gerektiği tarihte adet kanaması başlamayan kadınlar tarafından adetim gecikti sorun ne olabilir sorusu sıklıkla sorulur. Adet, kadınların her ay kanama döngüsüdür. Rahim içi zarın dökülmesi ile de adet kanaması ortaya çıkar. Adet kanaması ortalama olarak 20 ile 35 gün arasında sürer.

Her kadının adet düzeni birbirinden farklıdır. Kimi kadınlar 25 günde bir bu tekrarı yaşarken kimi kadınlar için ise süre 35 güne çıkar. Ancak 35 günün üzerinde kanama olmaması adet gecikmesi olarak adlandırılır.

Adet Gecikmesinin Nedenleri

  • Adet gecikmesinin en yaygın sebeplerinden biri gebeliktir. Kadınlar gebelik nedeni ile adet döngüsüne içerisine girmezler. Bu nedenle de adetin geciktiği andan itibaren 15 gün içerisinde gebelik testi yaptırabilirsiniz. Bu sayede de adet gecikmesinin gebeliğe bağlı olup olmadığını da kontrol edebilirsiniz.
  • Hamilelik dışında da adet gecikmesinin nedenleri oldukça fazladır. Bunun için öncelikli olarak doktor kontrolüne ihtiyaç duyulur. Adet gecikmesinin en sık karşılaşılan sebeplerinden biri de siklüs yumurtanın çatlamamasıdır. Kimi zaman bir ya da iki gün adeti geciktiren bu durum kimi zaman da oldukça uzun bir süre adet düzensizliğine neden olur.
  • Psikolojik sorunlar ve mevsim etkisi de adet gecikmesinin önemli nedenleri arasında yerini alır. Kadınların psikolojik durumları ile adet düzenleri arasında pozitif bir ilişki bulunur. Bu ilişki nedeni ile de kadınların herhangi bir durumdan etkilenmesi onların adet düzenini de etkiler. Ayrıca biranda değiştirilen mevsimsel koşullar da kadınlarda adet düzensizliği ortaya çıkarır. Ağır egzersizler ve yoğun çalışmalar da kadınlardaki adet gecikmesinin nedenleridir.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu