Diyet

Akdeniz Diyeti Nedir ve Akdeniz Diyeti Nasıl Yapılır?

Akdeniz Diyeti Nedir ve Akdeniz Diyeti Nasıl Yapılır? Akdeniz diyeti Akdeniz’e komşu olan ülkelerde ve dünya genelinde Akdeniz ikliminin görüldüğü yerlerde yetişen gıdaların tüketilmesi ile gerçekleştirilen bir diyet türüdür.

Akdeniz Diyeti Nedir ve Akdeniz Diyeti Nasıl Yapılır? Bu diyetin iki haftada sekiz kilo verdirdiği söylenmektedir. Dünya genelinde Akdeniz diyetine Med Diyeti ismi de verilmektedir. Akdeniz diyeti en çok tercih edilen diyetler arasındadır.

Akdeniz Diyeti Nedir

Uzmanlara göre Akdeniz diyetini sadece kilo vermek isteyenler değil herkes uygulayabilir. Hatta bunu yaşam biçimi haline getirmek de çok önemli etkilere sahiptir. 1993 yılında Harvard Halk Sağlığı ve Dünya Sağlık Örgütü işbirliği ile Akdeniz diyeti piramidi oluşturulmuştur. Oluşturulan piramide göre tabanda kalabalık ortamlarda yemek yeme gibi sosyal yaşamı desteklenmesi gerektiği vurgulanmıştır. İlk katmanda sebze, meyve, zeytinyağı, tahıl grubu onun üstünde deniz ürünleri onun üstünde yumurta, tavuk eti gibi süt ürünleri en üst katmanda ise kırmızı et ve tatlılar yer almaktadır. Akdeniz diyeti American News & World Report tarafından 2020 yılının en iyi diyeti seçilmiştir. Sağlık uzmanları tarafından da 2019 yılında en sağlıklı ve uygulaması en kolay diyeti seçilmişti. Akdeniz diyeti kişinin öğün saatlerine veya çeşitliliğine bakmaksızın yalnızca tüketilmesi gereken ürünleri dikkatle seçer.

Akdeniz Diyetini Doğru Olarak Nasıl Yapmak Gerekir

  • Her gün taze meyve, sebze ve yulaf, esmer pirinç, soya fasulyesi, keten tohumu, esmer ekmek çeşitleri beslenme planında yer almalıdır.
  • Tereyağı, margarin beslenme planından çıkartılmalı yerine zeytinyağı tercih edilmelidir. Tereyağı, Hindistancevizi yağı yer almamalıdır.
  • Sebze ve bakliyat yemekleri zeytinyağı, fındık yağ gibi tohum yağları ile hazırlanmalıdır..
  • Mutlaka haftada iki defa tavuk ve balık tercih edilmelidir.
  • Süt, yoğurt, ayran, peynir gibi süt ve süt ürünleri yarım yağlı tercih edilmelidir.
  • Akdeniz diyetine başlarken; sebze tüketimini arttırın bol yeşillikli salatalar, fırında sebzeler ve sebze çorbaları tercih edin.
  • Et ile beslenme alışkanlığınızı düzeltin porsiyonu azaltarak etin yanına makarna, pilav, haşlama sebze hazırlayın.
  • Tam tahıl ürünleri tercih edin tam tahıl ürünleri birçok besleyici madde içerir ve zengin lif içeriği sayesinde tokluk süresini de uzatır.
  • Gün içindeki tatlı krizlerini ise meyve tüketerek en aza indirebilirsiniz.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu