Sağlık

Anal Kaşıntı Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Anal Kaşıntı Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? İnsanlarda meydana gelen anal kaşıntı nedir? Anal kaşıntı makat bölgesinde genel olarak kronikleşen bir hastalıktır. Bu sorun kişilerde bazı durumlarda kıl kurdu parazitleri ile bazı deri hastalıklarına bağlı olarak anal bölgesinde ortaya çıkmaktadır.

Anal Kaşıntı Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Makatta ve makat çevresinde kaşıntıların oluşması buna bağlı olarak da kızarıklık şeklinde görülür. Diğer yandan makat bölgesinde sulanma, yanma ve makat derisinde sertleşme görülebilir.

Anal Kaşıntı Nedenleri

Ortaya çıkan anal kaşıntının birçok nedenleri bulunmaktadır. Bu nedenlerin başında makatın etrafında dışkının bulunması olmaktadır. Makatta dışkı iyi temizlenmemiş ise burada birikerek kaşıntının olmasına neden olur. Anüsü tahriş eden içeceklerin ve yiyeceklerin çok tüketilmesi anal kaşıntının nedenleri olarak görülür. Bu yiyecekler arasında baharatlı yiyecekler, alkollü içecekler, süt, çay kola gibi içecekler anal kaşıntıya neden olabilmektedirler. Bazı antibiyotik ilaçlar bağırsağın florasını bozarak kaşıntının ortaya çıkmasına neden olur. Parfümlü ve boyalı kıyafetlerde kaşıntı nedenleridir. Sindirim sisteminde meydana gelen bozukluklar da anal kaşıntının olmasına neden olur. Diğer nedenler olarak parazitler ve enfeksiyonlar da kaşıntıya neden olurlar.

Anal Kaşıntı Tedavi Yöntemi

Anal kaşıntı diğer adıyla anal pruritus tedavisi yapılmadan önce bu hastalığın ortaya çıkış nedenleri araştırılır. Anal kaşıntıya neden olan parazitler taranır. Bununla da saptanamadığı durumlarda diğer test sonuçlarına bakılır. Ortaya çıkan test sonucuna göre uygun olan bir tedavi yöntemi uygulanmaya başlanılır.

Bu tedavilerin yanında diyet, banyo, pomat uygulamaları yapılır. Gerektiği durumlarda mantar tedavisi uygulanır.

Anal kaşıntının tedavisi kaşıntının nedenine bağlı olarak yapılması gerekir. Kaşıntının ortaya çıkmasına neden olan durum tespit edilmediği sürece ileri günlerde yine tekrarlayabilmektedir. Gerekirse bazı alerjik testlerin yapılması uygun olur. Kaşıntı mevsimsel mi değil mi bunu araştırmak gerekir. Ortaya çıkan kaşıntıyı gidermek için ilk olarak, kortizonlu merhem kullanılması gerekir. Çamaşırların yıkanmasında deterjan yerine sabun veya sabun tozu kullanmak uygun olur. Beslenme durumunda ise acılı yiyeceklerden uzak durmak yararlı olur. Anüs bölgesi çok temiz tutulması gerekir. Anüs bölgesi devamlı kuru kalmalı ve temizlik ılık su ile yapılması gerekir. Kuru ve temiz pamuklu bir havlu kullanılması gerekir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu