Güzellik

ANTİOKSİDANLAR ve 3 EVRE

ANTİOKSİDANLAR ve 3 EVRE

 

Bebeklik evresi

İnsan vücudu bebeklik evresi hariç yaşamı boyunca vücudumuzdaki zararlı maddelere karşı doğal koruyucu madde olan antioksidanları üretir veya  dışarıdan hazır alır. Bebeklik evresinde antioksidan üretilmez veya dışarıdan alınamaz. Çünkü bebeklik evresinde organlar tam gelişmediği için antioksidanları da tam olarak üretemez. Anne karnında iken ve anne sütü ile bebeğe geçen antikorlar bebekler için büyük fırsattır. Bu bakımından en büyük görev anneye düşmektedir. Annenin antioksidanlarca zengin besinlerle beslenmesi ve zararlı alışkanlıklardan kaçınması bebeğe toksinlerin ulaşmasını engelleyip, antioksidanların bebeğe geçmesini sağlayarak  bebeğin daha sağlıklı doğması ve büyümesine sebep olur.

 

Gençlik evresi

Bebeklik evresinden snra gençlik evresi gelmektedir. Gençlik evresinde 25 yaşına kadar sağlıklı şekilde salgılanan antioksidan 25 yaşından sonra yeterli olarak salgılanamadığından besinler yoluyla vücuda alınır.   Gençlik evresinde dışarıdan hazır alınmayan antioksidan cilt sarkmalarına, erken yaşlanmaya ve kemik erimesine yol açan toksinlere karşı vücudumuzu savunamaz. Bu nedenle hangi yaşta olursak olalım antioksidan tahlilleri yaptırarak vücuttaki değerini öğrenelim ve bu değere göre beslenelim.

 

Yaşlılık evresi

İnsan vücudundaki organların gelişmesini durdurduğu  evre yani yaşlılık evresinde vücudun en önemli destekçileri antioksidanlardır. Vücut antioksidanları üretemez, aksine normalin üzerinde toksin saldırısına maruz kalır. Vücut direncini arttırmak, kanseri ve hızlı yaşlanma etkilerini azaltmak için vücudumuzun antioksidanlarca zengin, mevsiminde ve günlük besinlerle desteklenmesi  edilmesi gerekmektedirl. Yaşlılık evrensindeki insanlar bolca koenzim Q-10 ve c vitamini tüketmeleri lazımdır. Çünkü bu iki madde antiokasidanlarca zengin oldukları için  yaşlılığın bir numaralı düşmanlarındandır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu