Diyet

Aralıklı Oruç Diyetinin Etkileri Nelerdir?

Aralıklı Oruç Diyetinin Etkileri Nelerdir? Aralıklı olarak oruç tutarak diyet uygulama yöntemi benimseyen insanların, hem sağlık açısından hem de kilo verme konusunda gördüğü yararlılıklar sebebiyle, son günlerde bu yöntemi benimsedikleri ortaya çıkmaktadır.

Aralıklı Oruç Diyetinin Etkileri Nelerdir? İşin uzmanları tarafından da destek kazanan bu yöntem sayesinde, oruç tutma ile metabolizmanın onarılması ve yaşam süresinin uzatılması gibi etkilerinde kazanılacağı varsayılmaktadır. Kilo vermek için en ideal yöntem olarak gösterilse de, diyetisyenlerin öğün kesme konusunda dikkatli olunması tavsiyesi ve uyarısı bulunmaktadır.

Ürün Aralıklarının Uzun Olması

Aralıklar ile oruç tutularak yapılan diyet, sahur olarak adlandırılan yemek ile iftar olarak tanımlanan yemeğin arasındaki sürenin uzun olması, diyetisyenlerin ilk dikkat çektikleri noktayı oluşturmaktadır. Bu şekilde bir diyetin gün içinde daha kısa sürelerde ve atıştırmalık türü ikramlıklarla geçiştirilerek doldurulması tavsiyesi bulunmaktadır. Zira aralıklar ile oruç tutanlar neredeyse on altı saatlik bir zaman diliminde midelerini boş bırakmaktadır. Geri kalan sekiz saatlik zaman diliminde yemek yemektedir.

Aralıklarla oruç tutarak yapılan diyet, zaman kısıtlı görülerek başvurulan tek tür olarak insanların karşısına çıkmamaktadır. Başka diyet versiyonları da bulunmaktadır. Örneğin beş gün boyunca normal şekilde beslenen insanlar, haftanın diğer iki gününde normalin çok altında, hatta dörtte bir oranında kalori alacak şekilde yemek yiyerek diyet uygulamaktadırlar. Burada dikkat edilen nokta, öğünlerin arasındaki süre zarfında tüketilen yiyecek miktarının ne kadar olduğuna odaklanmak gerektiğidir.

Diyetin Amacının İyi Kavranması

Aralıklarla oruç tutarak diyet yapma yaklaşım tarzı ile metabolizmaya alınan kalorinin azaltıldığı ancak vücudun metabolizmasına alınan şey ile alakalı temel davranış şekillerinin değişikliğinin önemsenmediği konusunun altını çizmektedir. Sağlıklı bir diyet yönteminin nasıl olduğu şayet öğrenilmez ise diyetin sona erdirilmesi ile birlikte büyük bir süratle kilo alınacağı vurgusunda bulunulmaktadır.

İnsanların, metabolizmalarını hem aç hem de kısıtlanmış bir şekilde bırakmaları, bir müddet sonra patlama yaşayarak aşırı yemek yemeğe neden olacağı uyarısında bulunulmaktadır. Bundan dolayı aralıklarla oruç tutarak diyet yapmak isteyenler, doğru bir yaklaşım tarzı göstermemektedir. Yeme alışkanlıklarının değiştirilmesi insanlar için başka sorunları tetikleyebilmektedir. Oysa oruç, insan sağlığı açısından son derece yararlı potansiyel göstermesi sebebi ile otofaji adı verilen bir süreci devreye sokmaktadır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu