Dekorasyon

Avize Tercihinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Avize Tercihinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? Evlerin en önemli süsünü oluşturan avizeler birbirinden farklı modeller ve ışıklandırmasıyla birlikte her odaya ayrı bir ihtişam katıyor. Ancak bu kadar model fazlalığının içinde, odanızın süsü olan avize tercihinde dikkat edilmesi gerekenler var.

Avize Tercihinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? Avize seçiminde de çeşitlilik artıkça karar vermek bir o kadar zorlaşabiliyor. Her objede olduğu gibi avize seçiminde de odaya ve eşyalara uygunluk son derece önemli. Klasik mobilyalarla döşenmiş bir odada çok sade bir avize kullanmak odadaki uyum açısından basit bir görünümün ortaya çıkmasına sebep olacaktır.

Avize Seçiminde Avantajlar ve Dezavantajlar

Her avizenin görüntüsü bizim zevkimize göre çok şık olsa da, avize seçiminde avantajlar ve dezavantajlar yaşanabilir. Avize seçiminde temizliğin kolay yapılabilir olması da dikkate alınmalıdır. Çok detayları olan avizeleri ona göre tercih etmeliyiz.

Mutfakta kullanacağımız avize çok detay barındırmamalı, son derece kullanışlı olmalıdır. Çünkü mutfakta sürekli yağ ve buhar sirkülasyonu olduğundan, seçeceğimiz avize daha çabuk kirlenecektir.

Aynalı avizeleri tercih ederken diğer avize tiplerine göre daha çabuk toz göstereceği unutulmamalıdır. Odanız sade ise, taşlı şıkır şıkır bir avize kullanmanız yanlış olur. Odayı çok boğmayacak şekilde avize seçimi yaparak, daha sade ve şık objeler tercih edebilirsiniz.

Avize Seçiminde Karar Verme

Yeni nesil modellerde vantilatör şeklinde avizelerin olduğunu da görüyoruz. Bu yüzden avize seçiminde karar verme işi giderek zorlaşıyor. Adeta hepsini alıp eve götürerek kullanmak istiyoruz. Vantilatör şeklinde olan avizeler, hem pervane görevi görüyor serinliyorsunuz,  hem de ışık saçıyor. Odaya uyumu ve işlevi düşünüldüğünde son derece kullanışlı ve tercih edilen ürünler arasında.

Avize içerisindeki ışık sistemi de oldukça önemli. Kullanacağınız yer, salon tarzı büyük odaysa eğer ışık sisteminin de o ölçüde büyük olması gerekir. Yani avizenin ebadının biraz büyük olması gerekecektir. Aksi takdirde bulunduğunuz odayı yeterli şekilde aydınlatmaz. Bu da odanın karanlık kalmasına sebep olabilir.

Avize seçiminde karar verme konusunda, avizelerin boyları da kullanılacak ortam düşünülerek karar verilmelidir .Alanın genişliğine göre,  avize boyu da tercih edilebilir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu