Anne-Bebek

Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Oluşturulur?

Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Oluşturulur? Bebek gelişiminde anne sütü ne denli önemli ise uyku düzeni de o denli önemlidir. Bebeği sağlıklı şekilde büyütmek için uyku düzenini çok iyi oluşturmak ve zamanında karnını doyurmak gerekir. Bebeklerin ilk etapta sürekli uykuya ihtiyaçları olduğu bilinen bir gerçektir. Birçok ebeveynin merak ettiği konu ise bebeklerde uyku düzeni nasıl oluşturulur? Konusudur.

Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Oluşturulur? Bebeklere uyku alışkanlığını oturtmak oldukça zor olurken doğru teknik ile çok kolay hale gelebilmektedir. Bebekler korumacı gücü her zaman hissetmek isterler. Güvende olduklarını hissettiklerinde uyumaları çok daha kolaydır. Bebekler genelde annelerinin yakın olduğu zamanlarda daha huzurludurlar. Elbette bu annelerinin onu koruyor olması içgüdüsü ile doğru orantılıdır. Bebekler bu korumayı hissettikleri zaman uykuları kolay kolay bölünmez. Bebekleri kendi başlarına uyutabilmek adına doğru etkileşimi oluşturmak gerekir. Bebeklerin ağlamaları tamamen doğal bir tepkime olup, bu ağlamalarda yanında olup, ona hem güven hem de sevgi bağını sunmak gerekir.

Aylara Göre Bebeklerde Uyku Düzeni

Bebeklerin ilk doğduğu günden itibaren yaş ilerledikçe uyku süreleri ve saatleri değişkenlik göstermektedir. Bebeklerde düzenli uykuyu tesis etmek beraberinde hem size hem de bebeğe huzuru getirecektir. Bebeklerde 5 – 8 ay aralığında gündüz uykusuna dikkat edilmesi gerekir. Gündüzleri ortalama olarak 3 defa 3 – 3,5 saat kadar uyumaktadırlar. Bu alışkanlığı yerine getirdiğinizde üstüne de gece 10 – 11 saatlik uyku ilave ettiğinizde bebeğiniz huzurla büyüyecektir. Bebekler 15 – 18 aylık olduklarında gündüzleri 1 kez uyuma düzenine geçerler ve bu sürede 2 – 2,5 saat civarıdır. Bu uykuya ilave olarak gecede 10 – 11 saat uyku sağlanırsa bebeklerde ideal uyku düzeni sağlanmış olur. Bebeğiniz 24 aylık olduktan sonra gündüz 2 saat kadar uykusunu alır. 2,5 yaşına geldiğinde ise gündüz uykusu 1,5 – 2 saat aralığında devam eder. 2 – 2,5 yaşından sonra gece uykusu kesintisiz şekilde 10 – 11 saat aralığındadır.

Bebeklerin gelişimlerinde önemli olan nokta ilk 4 aylık süreçte bolca temas kurmaktır. Çünkü bebeklerle kurulan temas ilerleyen zamanlarda güven tesisini oluşturmaya yardımcı olacaktır. Sevginin temellerini oluşturan bu süreç uyku düzenini oluşturmada da önemli yere sahiptir. Nitekim bebeğinize ne verirseniz size karşılığını fazlası ile verecektir. Bebekler her türlü etkileşimi en iyi şekilde değerlendirir ve sizin yaptığını her şeyi alır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu