Sağlık

Çıbanlar İçin Bitkisel Reçeteler Nelerdir?

Çıbanlar İçin Bitkisel Reçeteler Nelerdir? Kıl köklerinin iltihaplanması şeklinde ifade edilen çıban sorunun tedavisi için bitkisel ve doğal yöntemler sıklıkla tercih edilir.

Çıbanlar İçin Bitkisel Reçeteler Nelerdir? Hem görüntüsü hem de ağrısıyla rahatsız edici olan çıbanlar için bitkisel reçeteler ilgi görür. Genellikle kendiliğinden iyileşen çıbanlar ortalama sekiz ile on gün içerisinde son bulur. Eğer beklenen süre içerisinde iyileşmezse ya da daha hızlı geçmesi isteniyorsa bu durumda alternatif yöntemler denenebilir.

Çay Ağacı Yağı

Sivilce tedavisi için son derece etkili olan çay ağacı yağı çıban tedavisinde oldukça etkilidir. Bunun için duş alındıktan sonra bir iki yemek kaşığı çay ağacı yağı kaynatılır ve bir süre ılıması için beklenir. İstenen sıcaklığa geldikten sonra çıban olan bölgeye nazik hareketlerle sürülür. Çıban tamamen iyileşene kadar bu uygulama her duş sonrasında yapılır. Yağın antiseptik özelliğini bulunması sayesinde kısa süre içerisinde istenilen etki alınacaktır.

Zerdeçal

Neredeyse her derde deva olarak görülen zerdeçal baharatı çıban tedavisine doğal çözüm yollarından biridir. Bunun için ilk olarak dört çay kaşığı zerdeçal tozu az miktar su ile karıştırılır ve macun kıvamına getirilir. Elde edilen karışım çıban olan bölgeye uygulanır. Uygulama öncesinde ilgili bölgenin temiz olmasına dikkat edilmelidir. Bu nedenle duş aldıktan sonra yapmakta yarar vardır. Çıbana zerdeçal sürme işlemine çıban tamamen yok olana kadar devam edilmelidir.

Soğan Ve Sarımsak Suyu

Doğal tedavi yöntemlerinde en çok kullanılan gıdalar arasında soğan ve sarımsak yer alır. Doğal antibiyotik özelliğine sahip olan sarımsak suyu için iki ya da üç diş sarımsak ezilir ve suyu çıkarılır. Bu su çıbanın olduğu yere sürülür. Aynı uygulama soğan için de yapılabilir.

Hint Yağı

Kullanımı son derece basit olan hint yağı çıbanlar için bitkisel tedavi karışımlarında tercih edilir. Yağ doğrudan bir pamukla çıbanın olduğu yere sürülür. Daha sonra ilgili bölge sargı bezi ya da benzeri temiz bir örtü ile sıkıca sarılarak bu şekilde yaklaşık bir saat bekletilir. Süre dolduktan sonra ılık su ile durulanır. Haftada iki ya da üç kez bu uygulamayı yapmak yeterli olacaktır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu