Anne-Bebek

Çocuklarda Zeka Testi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çocuklarda Zeka Testi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir? Çocukların genel zeka yapılarının öğrenilmesi için zeka testleri uygulaması yapılır. Peki zeka testinde nelere dikkat edilmeli? İşte cevabı..

Çocuklarda zeka testi hakkında bilinmesi gerekenler listesinde anne ve babalar zeka testleri hakkında bilgiler sunuluyor. Genel olarak çocuklarda zeka testi; zihinsel gelişimlerinin somut verilerle ifade edilmiş halidir. Günümüzde daha çok IQ testi olarak bilinir. İnsanın zeka yapısı oldukça çeşitli etkenlerden etkileniyor. Bu yüzden de uzmanlara göre zeka seviyesinin öğrenilmesi için; zeka testi sadece bir araçtır.

Uzmanlara göre zeka testleri her çocuk için uygulanması doğru değildir. Gerekli görülen çocuklarda zeka testlerinin uygulanması tavsiye ediliyor. Genellikle çocuklarda zeka testinin faydaları olarak ilk önce; çocuğun zihinsel gereksinim belirlenmesi yer alıyor. Çocuğun zihinsel durumu ileri ya da geri durumda mı olduğu bilmek; anne ve babalara kolaylıklar sağlar. Çünkü uygulanması gereken süreç net olarak belirlenir.

Hangi Durumlar İçin Çocuklarda Zeka Testinin Uygulanması Gerekir?

Genel olarak çocuklara zeka testinin uygulanması için belirli bir nedenin olması gerekir. Anne ve babaların gözlemleri doğrultusunda çocukta anormal davranışlar sergileniyorsa; uzman desteği ile zeka testlerinin uygulanması gerekir.

Günümüzde çocuklarda zeka testi uygulaması için genel olarak 11 yaş sonrası için öneriliyor. Bazı aileler çocuklarının 3 yaşlarında zeka testi uygulamasını istiyor. Fakat 3 yaş için zeka testi genel olarak uygun değildir. Çünkü 3 yaşından sonra zihinsel gelişimler daha hızlı olarak sağlanıyor. Bu yüzden de 3 yaş zeka testleri genellikle doğruluğu ifade etmez. Çocukların eğitim hayatları da zeka testlerinin uygulanması için geçerli bir sebep değildir.

Çocuklarda Zeka Testinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Zeka testleri iki şekilde sağlanmaktadır. Biri ileri bir diğeri ise; geri kalan zihinsel gelişim süreçleri içindir. Genel olarak geri kalan zihinsel gelişim zeka testinde dikkat edilmesi gerekenler;

  • Normal gereksinimlerini karşıması
  • Okuma ya da yazma becerilerinin genel durumu
  • Genel uyum süreci

Günümüzde ileri zihinsel gelişim için çocuklarda zeka testinde dikkat edilmesi gerekenler ise şunlardır;

  • Hafıza
  • Merak iç güdüsü
  • Öğrenme sürecinin daha hızlı olması
  • Yüksek hayal gücü
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu