Anne-Bebek

Çocukların Uyku Düzenini Sağlamanın Yolları

Çocukların Uyku Düzenini Sağlamanın Yolları nelerdir? Bebek ve çocukların gelişiminde beslenme kadar uyku da önemlidir. Konuyla ilgili merak edilen tüm detaylar makalemizde yer almaktadır.

Çocukların Uyku Düzenini Sağlamanın Yolları nelerdir? Uyku konusu bu kadar önemli olmasının yanı sıra birçok ebeveyn için en büyük sorundur. 5 yaş altı çocukların %70’inin uyku sorunu yaşadığı belirlendi. Uyku sorunları birçok farklı nedene bağlı olabilir.

Çocuklarını Çok Erken Yatırıyorlar

Sizin için acı bir gerçek: Şafaktan önce uyanan küçük çocuklar, sabah 9’da yatırsanız bile erken kalkarlar. Geç yatmak, geç kalkmak anlamına gelmez. Erken uyumak, çocuğunuzun sirkadiyen ritmi ve sağlıklı uyku alışkanlıkları için en iyisidir.

Arabada Veya Bebek Arabasında Uyumalarına İzin Verilmez

Bu anneler, çocuklarının sadece yataklarında uyumasını sağlamak için ellerinden geleni yapıyorlar; Mağazadan eve uçarken bir yaşındaki bir çocuğu uyanık kalmaya zorlamak zorunda kalsalar bile. Uyuyan bir çocuğu araba koltuğundan yatağa başarıyla taşıma olasılığı çok düşüktür. Bu anneler güvende.

Bazı annelerin (ve iyi niyetli akrabaların) birçok teorisi ve tavsiyesi vardır: Daha fazla uyumak için geç yat. Geceleri daha fazla uyumak için şekerlemelerden kaçının. Ama uyumak mantıksız. Gerçek şu ki, uzun şekerlemeler daha fazla uyku getirir, daha az değil.

Çocukların ne kadar uykuya ihtiyacı vardır?

Uyku Eğitimine Önem Veriyorlar

Uyku eğitimi çocuklara nasıl uykuya dalacaklarını öğretmekle bitmez. Onlara nasıl uyanık kalacaklarını ya da en azından odalarında kalıp uyuyana kadar sessizce oynamayı öğretmek de önemlidir.

Yatmadan En Az Bir Saat Önce Tüm Elektronik Cihazları Kapatın

Ekranlardan gelen mavi ışığın yetişkin sirkadiyen ritimlerini bozduğunu biliyoruz. Çocuklar için bu etkiler çok daha fazladır. Yatak savaşı başlamadan önce, birkaç dakikalık barış için bir telefon verme dürtüsünü bastırmalısınız. Ekranlar çocukları uyutuyormuş gibi görünse de, gelişmekte olan beyinleri için bundan daha uyarıcı bir şey olamaz.

Uyuyan Çocuğu Asla Uyandırmazlar

Senaryo şudur: Saatlerdir uyuyorsunuz ve sadece akşam yemeğinde uyanacaksınız. Ne yapmalısın? Bırak uyusun! Sezgisel gibi görünse de, birçok bebek uykuya daldıktan sonraki üç saat içinde gece uyuyabilir. Uykunuzu bölmek genellikle geri teper ve gecenin ortasında kötü bir ruh hali getirir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu