Eğitim & Kurs

Ders Çalışırken Zaman Yönetiminin Sağlanması

Ders Çalışırken Zaman Yönetimi Nasıl Sağlanır? sorusu sıkça sorulan sorular arasında yer almaktadır. Ders çalışırken zaman yönetiminin sağlanması her insan çocukluk ve ilk öğrencilik yıllarından itibaren hedefler belirler ve bu hedeflere ulaşmak için çabalar.

Ders Çalışırken Zaman Yönetiminin Sağlanması! Verimli çalışmak için yapılacak ilk şey, iyi bir zaman yönetimi anlayışına sahip olmaktır. Gün içerisinde ne zaman, nasıl ve hangi derslere çalışacağımızı bilmiyorsak; Ne zaman dinleneceğimizi ve dinlenme saatlerimizi nasıl geçireceğimizi planlamazsak çalışmadan beklediğimiz verimi almamız mümkün olmayacaktır. Ancak bunları bir kronometre veya zamanlayıcı yardımıyla takip etmek oldukça kolaydır.

Zaman Yönetimi Teknikleri

1-Pomodoro Tekniği

Bu yöntemde, çalışma saatlerinin eşit olarak bölünmesi ve eşit aralarla desteklenmesi esastır. Örneğin 25 dakika çalışıp 5 dakika ara vererek, ardından tekrar 25 dakika çalışıp 5 dakika ara vererek uygulanabilir. Bu çalışma sürelerini gün içerisinde 4 kez tekrarladıktan sonra 15-20 dakikalık daha uzun aralar vermek mümkündür. Bu tekniğin en önemli avantajı sık sık ara vererek ve sıkılmadan enerjimizi ve motivasyonumuzu sağlam tutmasıdır. Molalar kısa olduğu için sosyal medya, televizyon gibi zaman tuzaklarına düşmeden dinlenmek ya da kısa bir el ve göz egzersizi ile molalarımızı daha verimli hale getirmek mümkün. Pomodoro Tekniğini denediğinizde kendinizi daha enerjik ve yeni şeyler öğrenmeye daha açık hissedeceksiniz.

2-O Kurbağayı Ye (Sıkı Çalışmanın Üstesinden Gelmek)

Bu yöntem, Mark Twain’in şu sözünden BrianTracy tarafından geliştirilmiştir: “Sabah ilk iş olarak canlı bir kurbağa yiyin ve günün geri kalanında size daha kötü bir şey olmayacak.” Bu yöntemin temel prensibi, her zaman ertelediğiniz, sabah ilk iş yapmak istemediğiniz ama yapmak zorunda olduğunuz işi yaparak güne başlamaktır. Bu dersi günün erken saatlerinde çalışarak, programa başlayıp bitirdikten sonra gelecek olan rahatlama ile daha sonra çalışacağınız derslerde verimliliğinizi artırabileceksiniz.

3-168 Saatlik Teknik

Laura Vanderkam tarafından geliştirilen bu teknik, adını haftada toplam 168 saatten alıyor. Böylece bir hafta boyunca yapmanız gereken şeylere öncelik vermenize yardımcı olur. Vaktiniz yok gibi bahaneler üretmek yerine, tamamlamanız gereken işe 168 saat ayırarak gününüzü ve haftanızı daha verimli geçirebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu