Teknoloji

Dünyanın Isısından Faydalanılarak Elektrik Üretildi

Dünya genelinde teknolojinin de yardımı ile oldukça muazzam gelişmeler görülmektedir. Bilindiği gibi insanoğlu dünya kaynaklarını oldukça hor kullandığı için birçok kaynağın yakın bir gelecekte biteceği ön görülmektedir. Bunun yanın küresel ısınma ve ozan tabakasını incelmesi gibi dünyanın geleceğini oldukça olumsuz etkileyen birçok sorun bulunmaktadır. Dünya üzerinde bunu gibi olumsuz anlamda yüzlerce sorun bulunmaktadır.

Bir yandan da dünya adına umut verici güzel haberlerde gelmektedir bunlardan biride Bilim insanları tarafından yapılan en son açıklamada Dünya’dan enerji toplamanın yolunun bulunduğu yönündedir. Bilim insanları aşırı kızılötesi ışınım ve atık ısıyı elektrik enerjisine dönüştürebileceklerini açıklamışlardır. Bu durum gerçeğe tam anlamıyla dönüşebilirse insanlık için oldukça önemli bir adım atılmış olacaktır.

Dünya İçin Yeni enerji Kaynağı

Bu dünya için oldukça önemli olan projenin ana fikri ise, kuantum tünellemenin farklı fizik yapısı ile alakalı bir durumdan kaynaklanmaktadır. Bu projenin başarılı olabilmesi için kilit nokta ise, atık veya kızılötesi sıcaklığı yüksek frekanslı elektromanyetik dalgalar olarak gören ve sinyalleri direkt bir şarj haline dönüştüren özel olarak tasarlanmış bir anten olarak görülmektedir. Bu proje oldukça hassas olduğu için çalışmalar oldukça yavaş ve denetimli bir şekilde ilerlemektedir.

Dünyamızın gün içerisinde harcadığı enerji miktarı oldukça fazladır. Bu enerji miktarının elektriğe dönüştürülmesi sağlanabilirsen dünya için bambaşka bir sayfa açılmış olacaktır. Yeryüzüne çarpan güneş ışınlarının bazıları kara ve okyanuslar tarafından emilirken bir bölümü de uzaya geri dönmektedir. Bu ısınma sırasında her saniyede milyonlarca gigawatt’ kadar sürekli kızılötesi ışınım sızıntısı meydana gelmektedir. Bilim insanları, yapılan bu projenin başarılı olması halinde açığa çıkacak bu enerjinin bir kısmının bile dünya için oldukça yeterli olacağı kanısındadırlar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu