Gebelik

Eyvah Adetim Gecikti

Kontrol dışında kalınan hamilelikler hem erkeklerin hem de bayanların hayatlarında değişmelere yol açacağından bazı sonuçlar doğurabiliyor. Özellikle ruhsal açıdan hazırlıksız yakalanan bayanlar çeşitli ruh halleri içerisine girebiliyorlar. Bu nedenle ilişki sırasında kontrollü olmak çiftlerin hamileliğe kendilerini hazırlamaları açısından oldukça önemli.

Adetim gecikti hamile miyim ?
Adetim gecikti hamile miyim ?

Ülkemizde insanlar ilişkileri sırasında doğum kontrol yöntemlerini fazla tercih etmiyorlar. Araştırmalara göre bu oran yarı yarıya yani her iki çiftten birisi doğum kontrol yöntemleri kullanmıyor.

Bu kendi tercihleri tabi ki ancak çiftelerin beklenmeyen gebeliklerden uzak kalmaları açısından bu yöntemler oldukça önemli. Bu yöntemlerin kullanılmasını etkileyen bazı faktörler yer alıyor. Öncelikle kişilerin yaptıkları planlar, bütçe ayarlamaları, gebelik zamanlaması, başka bebek isteyip istemedikleri gibi faktörler yer alıyor.

Adetim gecikti ?
Adetim gecikti ?

Doğum Kontrol Yöntemleri

Ülkemizde kullanım oranı yarı yarıya olsa da bu oran diğer ülkelerde oldukça yüksek. Kişilerin istenmeyen durumlarla karşılaşmaları için bu yöntemler kullanılmalıdır. Erkek ve bayanlarda fark eden doğum kontrol yöntemleri neler peki? Erkeklerde iki çeşit yöntem bulunuyor.

Birincisi herkes tarafından bilinen prezervatifle korunma diğeri ise vasektomi yöntemi bu yöntemle erkeklerin spermleri boşaltılarak bir daha hamile bırakmalarının önüne geçiliyor. Özellikle Hindistan gibi kalabalık ülkelerde uygulanan bir yöntemdir.

Kadınlarda birçok yöntemi uygulamak mümkün. Doğum kontrol hapları, rahim içi araç yöntemi, aylık ve üç aylık iğneler, spermisitler, deri altı implant, kadın kondomu, diyafram gibi birçok yöntem bulunuyor. Sizlerde bu yöntemlerden birisini kullanarak istenmeyen gebeliklerin önüne geçebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu