Yaşam

Fener Balat Cibali Gezilecek Yerler

 

Fener Balat Cibali Gezilecek Yerler

 

Rezan Has Müzesi- Kadir Has Üniversitesi

Rezan Has Müzesi- Kadir Has Üniversitesi

 Fener Balat Cibali gezisinde görülmesi gereken bir diğer yer Rezan Has Müzesi.

Rezan Has Müzesi ve Kadir Has Üniversitesi’nin bulunduğu yapı 1995 yılına kadar Cibali Tütün Fabrikası olarak hizmet vermiş. II. Abdülhamit tarafından, Fransız Mimar Alexandre Vallaury’e yaptırılan bina 1884 yılında tamamlanmış.

Müzenin altında, 17. yy Osmanlı İmparatorluğu’ndan kalan yapı kalıntıları ve 11. yy Bizans döneminden günümüze kadar gelebilmiş bir su sarnıcı bulunuyor.

Çok başarılı bir şekilde restore edilen yapının, Avrupa’dan en iyi restorasyon dalında birincilik ödülü bulunuyor.

Rezan Has Müzesi bugünlerde, Urartu’lardan kalma yaklaşık 3000 yıllık çok değerli bir takı koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Bu koleksiyonu görmeden geçmeyin deriz.

Aya Nikola – Noel Baba Kilisesi

Aya Nikola – Noel Baba Kilisesi

 

Aya Nikola aslında Hristiyanlar tarafından Noel Baba (Santa Claus) olarak biliniyor. Aya Nikola denizcilere ve özellikle Noel zamanlarında fakirlere yardım etmesi ile ünlü bir kişiymiş. Bu kilisenin içinde bir portresi de bulunuyor.

Aya Nikola’nın bizim bildiğimiz popüler Noel Baba imajına dönüşmesinin hikayesi de çok ilginç; 1930’lu yıllarda Amerika’da ve Dünya’da büyük bir ekonomik kiriz yaşanıyor. Satışlarını arttırmak isteyen Coca Cola firması çözümü Aya Nikola’yı sevimli bir ihtiyara dönüştürmekte buluyor.Noel Baba’nın kıyafetlerinde de bu nedenle, Coca Cola’nın Kırmızı – Beyaz renkleri kullanılıyor. Ne kadar farklı hiç hikaye değil mi?

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu