Eğitim & Kurs

Fransa’daki En İyi Üniversiteler Hangileridir?

Fransa’daki En İyi Üniversiteler Hangileridir? Fransa söz konusu olduğunda akla ilk gelenler harika yemekler ve dünyaca ünlü manzaralardır.

Fransa’daki En İyi Üniversiteler Hangileridir? Ancak ülke, iyi bir seyahat yeri olmanın yanı sıra lisans veya lisansüstü eğitiminizi yurtdışında yapmak için harika bir yer olabilir. Bu nedenle Fransa’daki en iyi üniversiteler bu yazıda listelendi.

PSL Üniversitesi

Fransa’nın en iyi üniversiteleri arasında ilk sırada yer almaktadır. PSL, halihazırda var olan on bir Fransız fakültesi ve okulunun birleşiminin sonucudur. Université PSL’nin ana odak noktası araştırmadır. Collège de France, bağlı kuruluşları arasında Nobel Ödülü ve Fields Madalyası kazananları ile bu konuda ulusal bir referanstır.

Paris Politeknik Enstitüsü

Bu listedeki yeni okullardan biri de Paris Politeknik Enstitüsü’dür. Mayıs 2019’da Fransa’daki en prestijli mühendislik okullarından beşinin birleşmesiyle oluşturulmuştur. Fransa’daki en popüler üniversiteler arasındadır. Politeknik Enstitüsüne bağlı tüm okullar Paris’tedir. Toplamda, %35’i diğer ülkelerden gelen yaklaşık 8.000 öğrenciye hizmet veriyorlar.

Sorbonne Üniversitesi

Sorbonne Université ayrıca 2018’de çok yakın zamanda kurulmuş bir üniversitedir. Diğer iki kurumun birleşmesinden doğmuştur: Paris-Sorbonne Üniversitesi ve Pierre & Marie Curie Üniversitesi. Çok yeni olmasına rağmen muhtemelen Sorbonne adını bu tarihten önce duymuşsunuzdur. Bu, Fransız başkentinin Latin Mahallesi’nde bulunan bir binanın adıdır. Université la Sorbonne, 12. yüzyılda bu binada kurulmuştur. Sonraki yüzyılda, üniversite Paris Üniversitesi’nin bir parçası oldu. Ancak 1960’ların sonu ile 1970’lerin başı arasında üniversite 13 kuruma bölündü.

Paris-Saclay Üniversitesi

Fransa’nın en iyi üniversiteleri arasında bulunmaktadır. Kökeni diğer kurumların birleşmesine dayanan bir başka Fransız üniversitesi de Paris-Saclay Üniversitesi’dir. Silikon Vadisi’nde veya Amerika Birleşik Devletleri’nin Cambridge şehrinde gördüğümüze benzer büyük bir teknoloji merkezi oluşturmak için 2014 yılında geliştirilen bir projeden ortaya çıktı. Başlangıçta, proje 19 üniversiteyi Paris yakınlarındaki büyük bir merkezde Paris-Saclay adıyla birleştirmeyi planlıyordu. Ancak, proje yeniden formüle edildi.

École de Ponts ParisTech

Popüler okullardan École de Ponts ParisTech, bu listedeki en eski kurumlardan biridir. Yüzyıllar boyunca büyük reformlar geçiren diğerlerinden farklı olarak, ParisTech ne parçalandı ne de başka bir üniversiteyle birleştirildi. 1747 yılında kuruluşundan bugüne kadar kurum sadece isim değiştirmiştir. Başlangıçta okula École Royale des Ponts et Chaussées adı verildi, ancak 1775’te bugün hala sahip olduğu adı aldı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu