Gebelik

Gebelikte Balık Tüketimi

Hamile kadınların büyük bir kısmının kafasında en fazla yer işgal eden sorulardan bir tanesi, gebelikte balık tüketimi sorusu. Çünkü bazı uzmanlar balık tüketiminin herhangi bir şekilde sorun teşkil etmeyeceğini söylese de bazıları bu görüşün tam tersini söyler. Böyle olunca da anne adayları bu dönemde balık tüketmek konusunda farklı fikirler arasından nasıl seçim yapacağını bilemez. Balık tüketileceği zaman en fazla dikkat edilmesi gereken şeylerin başında, cıva gelmektedir. Bazı balık türleri içerisinde bulunan yüksek miktarlardaki cıva, bebeğin anne karnındayken sinir sisteminin ciddi zarar görmesine neden olabilmektedir.

Gebelikte Balık Tüketimi
Gebelikte Balık Tüketimi

Ancak hiç balık tüketmemek de yine anne ve bebeğin zarar görmesine sebep olur. Bunu engellemek adına yapılması gereken şey, gebelikte balık tüketmeden önce seçeceği balık konusunda ayrıntılı bir şekilde araştırma yapmak. Cıvadan tamamen kaçınmak neredeyse imkansız olsa da her balık gebe kadınlar tarafından rahatça yenilemez. İçeriğinde yüksek oranda cıva bulunan balıkların yenmesi yerine diğer balıkların tüketimi, bebeklerin ihtiyaç duyacağı Omega-3’ü almalarını da sağlamış olacaktır.

Gebelikte Balık Nasıl Tüketilmeli?

Gebelikte Balık Tüketimi
Gebelikte Balık Tüketimi

Kral uskumru, köpek balığı, kılıçbalığı ve tilefish içerisinde yüksek oranda cıva bulunduğu için tercih edilmemesi gereken balık türler. Ayrıca ton balığı yenilecekse de konserve ton balıklardan uzak durmak geliyor. Besin değeri yüksek olan bu balığı anne adaylarının arada bir tüketilmesi hem anne hem de bebek için büyük önem taşıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu