Gebelik

Gebelikte Diş Bakımı Ve Diş Sağlığı

Hamileliğin beraberinde mutlaka bir diş kaybını getireceği şehir efsanesinden başka bir şey değildir. Elbette gebelik, tüm vücutta olduğu gibi ağız ve dişlerde de bazı değişimleri beraberinde getirir. Ancak her hamileliğin bir dişe mal olacağı da yanlış bir inanıştır. Eğer gebelikte diş bakımı hamileliğin ilk günlerinden itibaren düzenli olarak yapılırsa, dişlerle ilgili hiçbir sorun yaşanmadan hamilelik geçirilebilir.

Gebelikte Diş Bakımı Ve Diş Sağlığı
Gebelikte Diş Bakımı Ve Diş Sağlığı

Diş Ve Ağız Bakımı İhmal Edilmemeli!

Özellikle ilk aylarda hamilelerde görülen mide bulantıları, dişlerin fırçalanmasının ihmal edilmesini de beraberinde getirir. Oysa gebelikte diş bakımı konusunda en önemli hususlardan biri de dişlerin düzenli olarak fırçalanmasıdır. Çünkü hamilelik ile birlikte diş etlerinde de iltihaplanmalar meydana gelebilmektedir.

Ağız bakımının ihmal edilmesi iltihap oluşması riskini de güçlendireceği için sadece dişlerde değil diş etlerinde de çeşitli sorunlar oluşacaktır. Bu nedenle diş hekimleri özellikle hamilelik döneminde diş ve ağız bakımına daha fazla önem verilmesi gerektiğinin altını sıklıkla çizmektedir. Ayrıca diş hekimlere gebelikte çeşitli alternatif ağız ve diş bakımı önerilerinde de bulunuyor.

Gebelikte Diş Bakımı Ve Diş Sağlığı
Gebelikte Diş Bakımı Ve Diş Sağlığı

Bunların ilki mide bulantısı nedeniyle dişlerini fırçalayamayan kadınları yakından ilgilendiriyor. Şayet mide bulantıları yaşıyorsanız en azından dişlerinizi macun olmadan fırçalamalısınız. Eğer bu yöntem de mide bulantısı yaşamanıza sebebiyet veriyor ise bu durumda ağız bakım sularının kullanılması öneriliyor. Çeşitli gargaralar ve ağız bakım suları ile ağız ve diş eti sağlığı korunabilir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu