Gebelik

Hamilelikte İshal Neden Olur, Tedavisi Nedir?

Hamilelikte İshal Neden Olur, Tedavisi Nedir? Gebelik döneminde ishale dikkat başlığımızda hamilelere bu dönemde ishalin nedenleri ve tedavisinden bahsedeceğiz.

Hamilelikte İshal Neden Olur, Tedavisi Nedir? Gebelik döneminde ishale dikkat etmek oldukça önemli. Genelde bebeği ciddi oranda etkilemeyen ve birçok nedenden oluşabilen ishal, tedavi edilmesi kolay olduğundan çok da endişelenilmemesi gerekilen ama göz ardı edilmemesi önemli olan bir rahatsızlık.

Neden İshal Olunur?

İshalin nedenleri genelde zararsız bakteri ve mikroplar veya aşırı dışkı yumuşatan gıda tüketmekten meydana gelir. Buna fazla meyve ve meyve suyu türevleri tüketmek de dahil. Elbette ki gıdalara gösterilen alerjiler, gıda zehirlenmeleri, gebelik sürecinde alınan bazı ilaç ve vitaminler, antibiyotik ve hijyen eksikliği ishale neden olabilir.

Hamilelikte İshal

Hamilelikte ishal vücudumuzda fazladan bir vücut taşıdığımızdan dolayı kontrol altına alınması gerekilen bir durumdur. Normalde ishal kendiliğinden azalır ve sıvı takviyesi ile geçer fakat ishalin veya ishale neden olan bazı bakteriler çok ileri safhalarda düşüklere neden olabilir. Bu yüzden aşırı ishal durumunda doktora danışılması uygun olacaktır. Bebeğimizi ve kendimizi susuz bırakmamak ise bu durumdaki en büyük etmen.

İshal Nasıl Tedavi Edilir?

Hamilelikte ishal tedavisi hamile olmayan bireylerin ishal tedavisi ile neredeyse aynıdır. Bu süreçte temizliğe ve sıvı alımına oldukça özen gösterilmelidir. Aşırı ishal olan bireylere en hızlı sıvı takviyesi ağız yolu ile beraber damar yolu ile de yapılabilir.

Yine de hamilelik döneminde bebeğimizin durumunu her daim kontrol etmek adına dışkı ve idrar tahlilleri yaparak vitamin ve mineral takviyesi yapabilirsiniz. Çorba, yoğurt, yulaf, havuç, elma gibi lif ve sıvı içeren gıdalar tüketerek ishali doğal ve bebeğe zarar vermeyecek bir şekilde tedavi edebiliriz.

Ayaklarımızın soğuk alması da ishal kaynağı olabileceğinden ve bebeğimizi etkileyebileceğinden ayakları sıcak tutmak için uygun çorap veya patikleri giyebiliriz.

İshali Önlemek

İshali önlemek için yiyeceklerimizi iyice temizleyerek tüketmek, ellerimizi yıkamak ve bol su tüketmek, yiyecekleri iyi pişirmenin yanı sıra süt ve yoğurt gibi bağırsak dostu gıdalar sık sık tüketilmelidir. Bunlar sadece ishali engellemeyecek, aynı zamanda bebeğiniz ve sizin için bir sağlık önlemi olacak.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu