Yaşam

İstanbul’da Görülmesi Gereken Yerler

KARAKÖY

KARAKÖY

 

Her gün binlerce kişinin alışveriş ve çalışmak için geldiği Karaköy, İstanbul’un en kalabalık ve tarihi yerlerinden biri. Eşsiz güzelliğiyle gözlerinizi kamaştıran bu yerde hem yaşayabilir hem de keyifli vakit geçirebilirsiniz. Karaköy’de, Cenevizliler, Emeviler, Bizanslılar ve Osmanlılar yüzyıllarca hüküm sürmüşler. Sokakların arasında yürürken, her an başka bir tarihi yapıya rastlayabiliyorsunuz.

Karaköy’ün adının buraya ilk yerleşen Karaim Yahudilerinden geldiği düşünülüyor. Karaköy adı ile ilgili ikinci bir teori de; 8. yy’da burayı fethetmek için gelen Müslüman Emevilerin burada geçirdikleri 7 yıl boyunca çok kahır ve acı çektikleri için bölgenin bu ismi aldığı yönünde.

Karaköy Güllüoğlu Baklavacısı

Karaköy Güllüoğlu Baklavacısı

 

İstanbul’da baklava deyince ilk akla gelen markalardan biri olan Karaköy Güllüoğlu burada en çok tercih edilen yerlerden biri. Burada lezzetli çeşit çeşit baklavalar yiyebilirsiniz..

Karaköy Kamondo Merdivenleri

m
Karaköy Kamondo Merdivenleri

 

Osmanlı İmparatorluğu’nun en ünlü bankerlerinden biri olan Kamondo Ailesi’nin yaptırdığı merdivenler, burayı ziyaret eden turistlerin de mutlaka uğradığı yerlerinden biri. Farklı bir havası olan bu yerde iyi vakit geçirebilirsiniz.

 

 

 

NAMLI GURME

g
NAMLI GURME

 

 

 

Karaköy Namlı Gurme bir çok gazete ve dergi tarafından da İstanbul’un en iyi kahvaltı mekânlarından biri olarak defalarca seçilmiş.

 

 

 

 

 

 

CENEVİZ SURLARI

CENEVİZ SURLARI

 

12. yy’da buraya göç eden İtalyan Kolonilerden kalma Ceneviz Surlarının büyük bir kısmı yıkılmış. Geriye çok az sur kalmış.

 

 

 

Sokullu Mehmet Paşa Camii

Sokullu Mehmet Paşa Camii

 

 

Mimar Sinan’ın eserlerinden biridir. Mütevazi yapısıyla dikkat çeken sadelikten yana olan bu mekanı gezebilirsiniz.

 

 

 

 

 

Karaköy’de Balık Keyfi

Karaköy’de Balık Keyfi

 

 

Karaköy’de Balıkçılar Çarşısı’nın hemen yanında bulunan mekanlarda Haliç Kıyısı’nda bir çok yerde balık yiyebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu