Yaşam

Kalp krizi ve kuşların akıbeti

Kalp krizi ve kuşların akıbeti

_Mustafa Bey hoş geldiniz nasılsınız bakalım görüşmeyeli. Mustafa Bey ellili yaşlarda,  bir ay önce geçirdiği bir kalp krizi sonrası, başarılı bir bypass ameliyatı olup taburcu edilmiş bir hastaydı. Hastanede yattığı süre boyunca hayat dolu enerjisi ve esprileri ve beyefendiliği ile herkesin sevgisini kazanmıştı. Ameliyatını yapan doktoruna, kontrol amaçlı geldiğinde doktoru onu gördüğüne sevinmişti. Âmâ Mustafa Bey biraz keyifsizdi sanki. Doktora bir şey söylemek isteyip te çekiniyormuş gibi bir hali vardı. Onun bu durgun hali doktor ununda gözünden kaçmamıştı. Bir yandan tahlil sonuçlarının ne kadar iyi olduğundan bahsediyor bir yandan da göz ucuyla Mustafa beyi takip ediyordu. Oturduğu yerde başı önde olan hastasına seslendi.
_Maşallahın var Mustafa Bey, sonuçlar iyi ama sen pek sevinmemiş gibisin.
_Valla doktor bey nasıl diyeceğimi bilemiyorum ama bir sıkıntım var.
_Hayırdır Mustafa Bey anlatın.
_Ameliyatı siz yaptınız elinize sağlık kalbim tıkır tıkır çalışıyor ama ondan ses seda yok
_Anlamadım neyden ses seda yok?
_Doktor bey, benim hanıma yaklaşıyorum ama benim kuş cevap vermiyor. Acaba yanlışlıkla ameliyatta bir şey mi oldu ki bilmeden? Ben ona bakı yom o bana bakıyor. Öyle yapı yom böyle yapı yom tık yok. Kalbi kurtardık onumu kaybettik yoksa? Hani gelmişken ona göre de bir tahlil yapsa mıydık?
Yaşanan bir kalp krizi sonrası ister ameliyat olsun, ister damar yollarına müdahale edilmiş olsun, birçok hastanın yaşadığı bir durumdur bu. Cinsel hayatının eskisi gibi olmayacağı, bazı eksiklikler ve sorunlar yaşama korkusu. Yaşanan olayların ciddiyeti kişinin psikolojik olarak durumdan etkilenmesine yol açıyor. Bunun nedeni ise konusunda uzman psikologlara göre hastanın ikinci bir kalp krizi geçirme kaygısı ve cinsel aktivite esnasında başına bir şey gelmesi korkusu olarak özetleniyor. Bu tamamen hastanın kendi dünyasında yarattığı bir özgüven kaybı olarak adlandırılıyor. Çünkü uzmanlara göre hastaların cinsel yaşamı sanıldığı kadar tehlike içermiyor.
Başa gelen bir kalp krizi ve sonrası ister istemez insanların hayatını etkiliyor. Başarılı bir bypass ameliyatı geçirenler yâda tıkalı damarlara müdahale edilen hastalar, ameliyat yaraları iyileştikten sonra herhangi bir tedirginlik yaşamadan cinsel ilişkide bulunabilirler. Tabi doktorun yönlendirmeleri ve tavsiyeleri doğrultusunda sorun yaşanmayacaktır. Uzun lafın kısası, kalp damarlarınızın açılması, onun yolunun tıkanması anlamına gelmez. Günlük hayatınızı sorunsuz sürdürebiliyorsanız, nefesiniz daralmadan birkaç merdiveni çıkabiliyorsanız ve onunla ilgili başka bir sorununuz yoksa rahatlıkla cinsel yaşamınızı sürdürebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu