Sağlık

Kan Uyuşmazlığında Erken Tespit Önemli

Anne adaylarının kan grubunun Rh negatif (-), baba adayının ise Rh pozitif (+) olduğu durumlarda oluşan kan uyuşmazlığı bu çiftten dünyaya gelecek bebekte çeşitli sağlık problemlerine neden olabilmektedir. Bebeğin kan grubu Rh (-) olduğunda herhangi bir sorun oluşmazken Rh (+) olduğunda ortaya çıkan kan uyuşmazlığı nedeniyle bebekte kansızlık meydana gelebilmektedir. Ancak bu durum bebek Rh- olduğunda söz konusu değildir.

Uyuşmazlık Riski Taşıyan Kan Grupları Hangileridir?

Ebeveynlerin  A, B ve 0 kan gruplarına sahip olmaları önemli değilken Rh faktörüne karşı gelişen antikorların negatif (-) ve pozitif (+) olması durumu uyumsuzluğa neden olmaktadır. Annenin Rh (-), bebeğin ise Rh (+) kan gruplarından birisine sahip olması oldukça riskli bir durumdur.

Rh Kan Uyuşmazlığı Bebekte Hangi Hastalıklara Neden Olur?

  • Sarılık
  • Anemi
  • Beyin Hasarı
  • Kalp Yetmezliği
  • Tedavi edilmediği durumlarda bebeğin ölümü gibi durumlara yol açmaktadır.

Kan Uyuşmazlığında Erken Tespitin Önemi Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Kan uyuşmazlığı erken tespit edildiği takdirde bebeğin herhangi bir hastalığa yakalanma riski en aza indirilir ve ölüm riski azaltılır. Çiftler evlenmeden önce yaptırdıkları kan testleriyle birlikte olası bir uyuşmazlık riskinin olup olmadığını öğrenmektedir. Uyuşmazlığın söz konusu olduğu anne ve baba adayları indirekt coombs testini doktor kontrolünde belirli aralıklarla tekrarlamalıdır. Gebelik dönemi başladığında gerekli görülmesi halinde 28. haftada erken korunma iğnesi (Rh hiper immün globulin) ve doğumdan sonra 72 saat içerisinde kan uyuşmazlığı iğnesi (Rh Ig) yapılmaktadır.

Bebeğin Kan Grubu Nasıl Belirlenir?

Anne karnındaki bebeğin kan uyuşmazlığına sahip olup olmadığı annenin 10. gebelik haftasında koldan verdiği kanla belli olur. Genetik tanı laboratuarına gönderilen kan örneğinde bebeğe ait serbest fetal DNA ayrıştırılır ve Rh kan grubunu belirleyen gen bölgesine bakılır. Bu sayede bebeğin kan grubu öğrenilerek gebede uygulanacak tedavi haritası çıkarılmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu