Yaşam

Kola Bu Hastalıklara Neden Oluyor?

Coca-cola,  çevre ve insan hakları bölümü tarafından kötü ve sağlıksız gıda ürünü olarak kabul edilir. Diyet çeşitlerinin piyasaya sürülmesiyle bu içeceklerin satışı arttı. Özellikle gençlerin ve kadınların bu ürünü eskisinden çok daha fazla tükettikleri bildirilmiştir. Burada sözü edilenler, dünya çapında bilinen bazı üniversiteler tarafından yürütülen araştırmaların sonuçlarıdır.

Kafein, Şeker ve Aspartam:

Bu ürünler her zaman şekerli alkolsüz içecekler içerisinde bulunurlar. Pek çok gelişmiş ülkelerde,   Aspartam kullanımına karşı davalar sürüyor. Davalar sonuçlanmamış olsa da, pek çoğu kanser vakalarını işaret ediyor. Çocuklar, Aspartam içeren ürün tüketiminden kesinlikle korunmalıdır. Coca-Cola  içerisindeki kafein ise vücutta kafein indükleme sisteminin arttırır. Bu da fark edilmezse yaşam boyu süren bağımlılığa neden olur. İçerdiği çok yüksek oranda şeker ise günümüzde artan diyabet tip 2 vakalarının sorumlusu olarak gösteriliyor.

Böbrek Bozuklukları: Yapay tatlandırıcılar böbrek yetmezliğine yol açar. Bu nedenle Coca-Cola’nın diyet versiyonlarını tüketmenin, tatlı versiyonlardan daha zararlı olduğu kanıtlanmıştır.

Metabolizma Hızı Düşer: Bir bardak ılık su metabolizmanızı hızlandırır, ancak antrenmandan sonra bir bardak Coca-Cola kesinlikle daha lezzetlidir ama metabolizmayı gerçekten yavaşlatır ve yağ yakıcı enzimlerin yok edilmesini destekler

Obezite ve Diyabet: Coca-Cola tüketiminin artmasıyla birlikte, nüfusun önemli bir kısmı, obezite problemi yaşamaktadır. Obezite, kalbi, akciğerleri ve böbreği etkileyen hastalıkların köküdür. Araştırmalar ayrıca obezitenin kanser hücrelerini tetikleyici etkisi olduğunu gösteriyor. Benzer şekilde, diyabetli hastalar kandaki şeker düzeyini iki kat arttırdığı için kola içmemelidir.

Dişler ve Kemik Hasarı:  Coca-Cola çok yüksek asitlik düzeyinde bir içecektir. Bu nedenle bu içecekler kemikleri ve dişleri çürütür.

Üreme sorunları: Bir araştırma, Coca-Cola tenekelerinin düzenli tüketim ile üreme problemlerine yol açabilecek kimyasallarla kaplandığını göstermiştir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu