Teknoloji

Laptop Batarya Ömrü Nasıl Uzatılır

Dizüstü bilgisayar teknolojilerinin günlük yaşamımız içerisinde kendisine en etkin şekilde yer bulmaya başlaması ile birlikte artık hayatımızın her alanında teknolojinin bizlere sunmakta olduğu avantajlardan en etkin şekilde yararlanabilme imkanına sahip olabiliyoruz. Özellikle dizüstü bilgisayarları son derece kolay bir şekilden gittiğimiz her yere götürerek, kolaylıkla kullanabilme imkanına sahip olabiliyoruz.

 

Laptop Batarya Ömrü Nasıl Uzatılır
Laptop Batarya Ömrü Nasıl Uzatılır

Lityum İyon ve Nikel Metal Hidrit Bataryalara Farklı Öneriler

 

Ancak dizüstü bilgisayarlarda batarya süresi sorun yaşatabiliyor. Özellikle de hem gün içerisindeki kullanımda hem de genel kullanım ömrü konusunda hiçbir şekilde beklenmeyen bir durum anında biten bataryalar, dizüstü kullanıcılarının en büyük sorunlarının başında geliyor. Bu noktada uzmanlar dizüstü bilgisayarlarını sürekli olarak fişe takılı olarak kullanmakta olan dizüstü kullanıcıları için çeşitli tüyolar ile dizüstü bilgisayarlarının bataryalarının ömrünü uzatabilmelerine yardımcı oluyor.

 

Laptop Batarya Ömrü Nasıl Uzatılır
Laptop Batarya Ömrü Nasıl Uzatılır

Buna göre lityum iyon bataryası bulunan laptop kullanıcılarının kesinlikle bataryalarının tamamını boşaltmamaları gerekiyor. Batarya yüzde 40 oranına ulaştığında bataryayı bilgisayardan çıkartarak, doğrudan güneş ışığı almayan bir noktada muhafaza edilmesi gerekiyor. En fazla üç ayda bir kullanarak, yine batarya oranı yüzde 40 olduğundan aynı şekilde muhafaza edilmesi gerekiyor.

 

Nikel metal hidrit bataryalar genelde olarak kullanılmasa da kullanan kişiler içinde bir takım öneriler bulunuyor. Bu tip bataryaları bulunan laptop kullanıcılarının kesinlikle bataryalarını tam şarj ve tam deşarj yapılarak kullanılması gerekiyor. Aksi halde hafıza etkisi denilen ve bir kaç şarjdan sonra pilin bir bölümünün kullanılamaz hale gelmesine neden olunabilir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu