Dekorasyon

Mutfakların Vazgeçilmezi Olan Buzdolabı Nasıl Seçilir?

Mutfakların Vazgeçilmezi Olan Buzdolabı Nasıl Seçilir? Bir buzdolabı nasıl seçilir? Buzdolabı size yıllarca eşlik edecek bir cihazdır, bu nedenle yenisini almadan önce bazı yönleri değerlendirmeniz önemlidir.

Mutfakların Vazgeçilmezi Olan Buzdolabı Nasıl Seçilir? Bu yazımızda evinizin ihtiyaçlarına uygun bir buzdolabı seçerken dikkat etmeniz gereken noktaları size açıklayacağız.

Boyut

Yapmanız gereken ilk şey, küçük bir buzdolabına mı yoksa büyük bir buzdolabına mı ihtiyacınız olduğunu anlamak için mutfağınızdaki boş alanı değerlendirmektir. Ölçüleri alırken, iyi hava sirkülasyonu sağlamak için buzdolabının arka tarafında fazladan 10 cm boşluk bırakmayı unutmayın. Ayrıca kapıları açarken sorun yaşamamanız için boyutları da göz önünde bulundurun.

Kapasite

Buzdolaplarının kapasitesi litre ile ölçülür ve doğru olanı seçmek için evde yaşayan kişi sayısını göz önünde bulundurmalısınız. İki kişi için ideal olan 160 ile 200 litre arasındadır. Her ekstra kişi için 30 L artırabilirsiniz.

Donma

Gıda depolama ve muhafaza için iki tür teknoloji vardır: No Frost ve Frost. Birincisi, bir havalandırma sistemi aracılığıyla içerideki soğuk havayı dolaştırır. Bu, nemi kontrol etmenizi sağlar ve buzdolabının duvarlarında buz birikmesini önler. İkincisi, en geleneksel olanıdır ve buzdolabının her bir bölmesinin gerektirdiği sıcaklıkları üreten plakaları kullanır. Bu, don ve buz oluşumuna neden olur.

Enerji Verimliliği

Buzdolabınızın enerji tüketimi çok önemli bir konudur. Bu nedenle, elektrik tüketimi ve enerjiyi optimize etme yeteneği hakkında bilgi veren cihazın enerji sınıflandırmasını incelemenizi öneririz. Bu sınıflandırma, A’dan G’ye gider, harcamaları optimize etmek için en iyi A grubudur.

Depolama Türü

En geleneksel olanı, üst kısımda dondurucu, alt kısımda ise günlük tüketim için yiyecek ve içecekler için buzdolabı bulunan Üst Montajdır. Diğer yanda ise bölmelerin yerini tersine çeviren Alt Dondurucu bulunmaktadır. Ek olarak, daha fazla kapasite gerektiren evler için iki dikey kapılı Yan Yana modeller ve çok yönlü ve pratik olan dondurucu için alt çekmece ile birlikte yan kapılara sahip Fransız Kapı vardır.

Gürültü Seviyesi

Gürültü seviyesi desibel (dB) cinsinden ölçülür ve en modern buzdolaplarında gürültü emisyonlarını 40dB’nin altına düşüren teknolojiler bulunur. Bu faktör, herhangi bir cihaz seçimi için çok önemlidir, çünkü bizi rahatsız eden herhangi bir gürültü olmadan evde dinlenmek isteriz. Normal gürültü seviyesi 40 ile 47 dB arasındadır.

Tasarım

Buzdolapları ilk ortaya çıktığında en yaygın renk beyaz iken günümüzde modern ve zarif bir görünüm sağlayan krom veya siyah modelleri bulunmaktadır. Ayrıca, bazı buzdolaplarında su ve buz sebilleri, bazılarında ise temperli cam veya ızgara raflar bulunur. Son olarak, içindeki kapların ayarlanabilir veya sabitlenebilen çok yönlülüğünü de göz önünde bulundurmalısınız.

Ek Teknolojiler

Son yıllarda, buzdolaplarına yeni teknolojiler entegre edildi ve bu bize, cihazımızı yenilerken göz önünde bulundurmamız gereken çok sayıda işlev ve özellik sunuyor. Örneğin Motor Inverter buzdolabınızın voltajını ayarlayarak enerji tasarrufu sağlayan ve cihazın kullanım ömrünü uzatan bir kompresördür.

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu