Güzellik

NEDEN MAKYAJ VAR?

 

NEDEN MAKYAJ VAR?

Makyaj denilen şey yüz bölgesinin estetik bir görüntüsüne bir eklemedir. Tarihte dahi kadınlık kelimesinin güzellikle eşleştirildiğini biliyoruz. Her dönem insanı kendi sanat otoritesi içerisinde yükselmeye çalışmıştır yani dönemin belli başlı sanat anlayışını uygulamaya çalışmıştır. Bu güzellik denen kavram kişilere göre değiştiği gibi toplumlara göre de değişiklik gösterir.

NEDEN MAKYAJ VAR?

 

Çeşitli işlevleri vardır kimi zamanlar hem cinsler arası rekabette galip gelme (güzellik rekabeti) kimi zaman karşıt cins tarafından beğenilmeyi arzulama kimi zaman ise insanın genel dağınıklığını belli bir forma sığdırma olmuştur. İnsan vücudunun belli bir kısmını. Ne plana alma gibi şekiller de vardır. Saçlara vurgu yapma tırnaklara vurgu yapma yüze vurgu yapma göze vurgu yapma gibi…

 

 

 

MAKYAJ TARİH İÇERİSİNDE VAR MIYDI?

MAKYAJ TARİH İÇERİSİNDE VAR MIYDI?

Biz makyajı edinimsel süslenme yani kişinin kendini yâ da kavramlarsak insanın kendisini özelleştirilsek bir insanın başka bir insanı süslemesi olarak ifade edebiliyoruz.Makyaj tarih içerisinde de varoluştur.Bunu takdir edeceğiniz en net örnek olarak Mısır halkı olarak gösterebiliriz.

MAKYAJ TARİHİ

 Hatta Mısır Uygarcığında göze sürme çekmek erkeklere de ait olan bir davranıştı.Mısır konunun en bilinen örneğiydi.Tarihin değişik dönemlerindeki insanların kendi kültür yapılarını içeriye alan bir şekilde makyaj yapma formu vardı.Bazı toplumlarda çok belirgin iken bazı toplumlarda çok daha sade bir makyaj anlayışı vardı. Bu makyaj anlayışın zaman içerisinde gelişip yaygınlaşması ile beraber günümüzdeki uluslar arası alanda ticaret yapan ve genel hitap eden sayısız makyaj firmaları ortaya çıkmıştır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu