Teknoloji

Paypal Nedir?

 

Paypal Nedir?

Paypal, internet üzerinden ödeme yapılmasını sağlayan bir ödeme aracı olarak tanımlanmaktadır. Böylelikle internet aracılığı ile güvenli alışveriş yapılmasını sağlamaktadır. Dünya üzerinde kullanılan en güvenilir ödeme aracı olarak kabul edilmektedir. E-posta yardımı ile istenilen kişiye para gönderilmesini sağlamaktadır. Paypal üzerinden birçok para birimi ile ödeme yapılabilmektedir. Bunların arasında Türk lirası da yer almaktadır. Merak edilen ve gerekli tüm bilgiler paypal a ait internet sitesinden öğrenilebilmektedir.  Ödemeler paypalın kendine ait döviz kurları üzerinden yapılmaktadır. Yapılan ödemeler kendi para birimine dönüştürülmektedir.  Dönüşüm işlemi otomatik olarak gerçekleşmektedir. Bu döviz kurlarına hakkında tüm bilgiler ilgili sitede yer almaktadır. Ödeme işlemi kısa mesaj ile de yapılabilmektedir. Bunun için paypal hesabını cep telefonu hattı ile ilişkilendirmek gerekmektedir.

Paypal Nasıl Kullanılır?

Paypal hesabını kullanmak için öncelikle üye olmak gerekmektedir. Üye olurken ilk olarak hangi tip üye olunacağı sorulmaktadır. Sistem üzerindeki üyelik tipleri kişisel, premier ve kurumsal paypal hesapları olmak üzere üç çeşittir. Kişisel hesaplar adından da anlaşılacağı üzere bireysel kullanıcılara yönelik olarak kullanılmaktadır. Kurumsal hesaplar ise kurumların kullanımı için uygundur. Premier hesapları ise online satış yapan kişiler kullanmaktadır.  İlk aşamada hesap türü seçildikten sonra başvuru için üyelik formunu doldurmak gerekmektedir. Hesap eposta ile birlikte kullanılacağı için kayıt esnasında aktif kullanılan eposta adresinin verilmesi faydalı olmaktadır. Hesabı kullanabilmek için başkaları tarafından tahmin edilmesi zor olan bir şifre belirlenmelidir.

Paypal Hesabı İle Alışveriş Nasıl Yapılır?

Paypal hesabı ile internet üzerinden alışveriş yapabilmek için öncelikle alışveriş yapılacak olan sitedeki ödeme seçeneklerinin içerisinde paypal olması gerekmektedir. Daha sonra satın alınacak olan ürünler seçilip ödeme şekli olarak paypal işaretlenmektedir. Alışverişin tamamlanması için paypal hesap bilgilerinin doğru ve eksiksiz bir biçimde girilmesi önem taşımaktadır. Hesap bilgilerine başkalarının ulaşamamasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde bilgilere sahip olan bir kişi internet üzerinden bu bilgiler aracılığı ile alışveriş yapabilmektedir. Ülkemizde bu çalıntı ihtimaline karşı güvenlik önlemleri bulunmaktadır. Bu konu hakkında detaylı araştırma yapılarak paypal hesabını güvence altına almak mümkün olmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu