Güzellik

Sağlıklı Saçlar İçin Tüketmeniz Gereken 5 Süper Besin

Sağlıklı saçlar için tüketilmesi gereken besinler, saçın daha gür, parlak ve sağlıklı olmasında oldukça etkilidir. Bizde bu yazımızda sağlıklı saçlara sahip olabilmeniz için mutlaka tüketmeniz gereken 5 süper besini ele aldık. Keyifle okumanız dileğiyle..

Sağlıklı saçlar için tüketilmesi gereken besinler ile gür ve parlak saçlara sahip olmak mümkündür. Fakat saç sağlığını etkileyen birçok etmen vardır. Genetik faktörler, kullanılan ilaçlar, stres, hormonal bozukluklar, kozmetik ürünler gibi birçok etken saç sağlığını olumsuz etkiliyor. Sizde güçlü saçlar için ne yapmalı diyorsanız yazımıza bakabilirsiniz .O zaman gelin sağlıklı saçlar için tüketmeniz gereken 5 süper besin neler bunlardan bahsedelim.

1-) Balık

Balıklar içeriğinde bulunan omega-3, B12 vitamini ve protein bakımından oldukça zengindir. Özellikle somon içerisinde bulunan omega-3, protein, selenyum, demir saç sağlığı için oldukça önemlidir. Somon tüketimi mat ve dökülen saçlar için esnek bir yapı kazanmasını sağlar. Sizde sağlıklı parlak saçlar istiyorsanız haftada en az 2-3 kez yemeniz gerekir.

2-) Kuruyemişler

Badem, ceviz, kaju gibi kuruyemişler sağlıklı saçlara sahip olabilmek için oldukça faydalıdır. İçeriklerinde bulunan çinko, selenyum ve E vitamini ile saçları güçlendirerek uzamasını sağlar. Özellikle badem saçlara parlaklık vererek saç derisinin nemli kalmasını sağlar. Bu yönden badem saça parlaklık veren besinler arasında başı çekiyor diyebiliriz. Ceviz ise saç kırılmasını ortadan kaldırarak saç dökülmelerini engeller.

3-) Yumurta

Bol protein kaynağı olan yumurta içeriğinde bulunan birçok faydalı vitamin mineralle sağlıklı saçlara sahip olabilmek için tam bir keratin kaynağıdır. Rahat ve ucuz bir besin olan yumurtayı her gün tüketerek saç problemlerinizi ortadan kaldırabilirsiniz.

4-) Yeşil Yapraklı Sebzeler

Yeşil yapraklı sebzeler içerdikleri A ve C vitaminleri ile saça parlaklık katar. Özellikle ıspanak içerisinde bulunan bol miktarda demir sayesinde saç dökülmelerini önler. Demir mineralinin yetersiz bulunduğu kadınlar ve vejetaryenler için ıspanak saç güçlendirici tavsiye olarak verilir.

5-) Baklagiller

Mercimek, kuru fasulye gibi saç dostu yiyecekler saç yapım ve onarımında etkili olan birçok mineral barındırır. Ayrıca oldukça güçlü bir protein kaynağı olmaları dökülen saçların yeniden çıkmasında etkili olur. Haftada bir tüketmeniz yeterli olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu