Eğitim & Kurs

Sınav Stresi İle Başa Nasıl Çıkılır? 6 Önemli Kural

Sınav Stresi İle Başa Çıkmanın 6 Kuralı Nedir? Gençlerin sınav kaygısı yüzünden girdikleri sınav ne yazık ki kötü geçmektedir. Bunun için sınav stresi ile başa çıkmanın yolları denenmelidir.

Sınav stresi ile başa çıkmak için 6 kural var. Bu kurallar sayesinde öğrenciler sınava girerken daha rahat bir şekilde girecektir. Öğrencinin sınava adapte olması ve yüksek puan alabilmesi için sınav stresini yenmesi gerekir. Eğer öğrenci kaygıya bağlı bir stres yaşar ise aşağıdaki durumlar görülür.

İşte yaşanabilecek stres sonrası yaşanabilecek durumlar şunlardır;

  • Sabahları yataktan çıkmamak, isteksiz davranmak ve enerji seviyesinde düşüklük,
  • Motivasyonu sağlamamak ve sınava motive olamamak,
  • Sınav stresi olan öğrenciler depresyon halinde olur,
  • İştah artması ya da azalması görülmektedir. Bu duruma bağlı olarak kişi kilo alabilir ya da zayıflayabilir.

Öğrencilerin Kaygılı Olması

Sınav stresi yaşayan öğrencilerin çoğunluğu kaygı yaşadığı için stresli olur. Çünkü kaygı ile stres bağlantılı bir duygudur. Bu yüzden öğrencilerin motivesini arıtması sınavda başarılı olabilmeleri için oldukça önemlidir. Kaygının azı yararlıdır. Ancak fazlası da zararlıdır. Öğrenciler ‘’sınav’’ terimini duyduğu ilk an kaygı duymaya başlar. Dolayısı ile sınav sürecine kadar öğrenci stres yaşar. Bu durum da doğal olarak sınavına yansır. Peki, sınav stresi ile nasıl başa çıkarım? diye sık sık soru soluyor.

Sınav Kaygısı İle Baş Etmek İçin Dikkat!

  • Öğrencinin sınav için yeterli çalışması gerekir. Yeterli çalışan bir öğrenci kendisini bu şekilde motive edebilir.
  • Öğrencilerin bu süreçte motive edici aktivitelere katılması gerekir.
  • Sevdiğiniz kişiler ile görüşerek vakit geçirebilirsiniz.
  • Sınav hakkında olumsuz bir düşünceniz var ise spor yapabilirsiniz. Bu şekilde kafanızı dağıtarak sınava adapte olabilirsiniz.
  • Sınav öncesinde kaygı ve stres yaşamamak için sevdiğiniz yiyecekleri yiyebilirsiniz. Ancak ağır ve yağlı olmamasına özen göstermelisiniz. Aksi taktirde vücudunuza ağırlık yapar ve adapte olamayabilirsiniz.
  • Sınav günü erken kalkmalı ve ılık bir duş almalısınız. Bu sayede stresin önüne geçebilirsiniz. Düzenli çalıştığınızı ve yeterli olduğunu düşünerek kendinizi sınav için motive etmeniz oldukça önemlidir. Kişi kendini adapte eder ise motive olur.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu