Yaşam

Temizlik Uğruna Vazgeçtiğimiz Sağlığımız

Çok kolay temizlenebilir olmasından dolayı sağlığımız ile kumar oynayarak son yıllarda herkes teflon ve seramik ürünleri tercih eder oldu. Eskiden kullanılan çelik ürünler kullanımı sağlıklı olmasına rağmen temizlenmesi çok zaman alıyor ve uğraştırıyordu. Bir tavada yapılan yumurtanın bedeli tabana yapışan artıkların temizlenmesi için en az 10 dakika demektir. Şimdi öylemi ya istersek pişirmek, yemek ve temizlemek 10 dakika içinde olabiliyor.

Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

  • Teflon ve seramik de yemek pişirmek sağlıklıdır. Yanlış teflon ve seramik ürünler temizlikte sağladığı kolaylık haricinde sanıldığı gibi sağlıklı değildir. Gerçekten sağlıklı olanlar döküm tencereler ve çeliklerdir. Teflon ve seramik ürünlerde yapışmazlığını sağlayan kısaca florin adı verilen madde sıcaklığın etkisi ile buharlaşarak yiyeceklere yapışır ve sağlığımıza etki eder.

Teflon ve seramikte bir çizik oluşursa kanserojen etki yarattığından atılmalıdır. Yanlış. Teflon ve seramik ürünlerinde çizik oluşursa sağlığı tehdit ediyor deniyor. Burada sözü edilen çizik makro değil mikro düzeydedir. Görünür çizik zaten fazlasıyla kanserojendir. Şu marketlerde sözüm ona ucuza satılan çizik olmayan ucuz teflonlar, asıl tehlikeli olanlar onlardır. Hepsinde mikro düzeyde milyonlarca çizik var. Zararlı olanlar sadece görünür olan çizikler değildir. Gözle görünmeyen ve sayısı milyonlarca olan çizikler kullanım sırasında içerdiği kanserojenlerle tehlike saçıyor. Özellikle kullanımda bir an önce o ürünleri terk etmelisiniz. Bunu kendiniz için olduğu kadar sevdikleriniz için de yapmalısınız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu