Ekonomi

Waves Platformu Nedir, Çalışma Tekniği Nasıldır?

Waves Platformu Nedir, Çalışma Tekniği Nasıldır? Waves Rus vatandaşı Sasha Ivanov tarafından 2016 yılında Moskova da oluşturuldu. Kripto paraların içerisinde en popüler para birimi olan Waves platformu kullanıcıların kendilerine özel olarak kripto para oluşturup piyasaya vererek bir blockchain projesi üretmiş oldular.

Waves Platformu Nedir, Çalışma Tekniği Nasıldır? Günümüzde birçok kripto para bulunmaktadır. Waves projesi herkes kendi kripto parasını üreterek kripto borsası kanalıyla satışa sunmaktır. Waves platformu kendi kripto parasını ürettikten sonra Waves kendi borsasında listelenerek yerini almış olur. Bu işlemden sonra alım ve satım işlemleri borsada başlamış olur. Kripto para üreterek piyasaya vermek bazen riskli olmaktadır. İlk önce herhangi bir ağ içerisinde programlama yapıldıktan sonra bazı testler yapılarak bu testlerden geçmesi gerekir. Testlerden geçtikten sonra borsalarda listelenmek için belli bir ücret ödedikten sonra kripto borsasında listeye girer. Waves bu gibi risklere girmeden kendi platformunu oluşturdu. Kripto paralar içerisinde Waves platformu güvenli bir şekilde işlem yapmaktadır.

Rus vatandaşı İvanov’un kendi projesi olan waves düşüncesi ile kendi platformunu oluşturdu. 2018 yılında fonksiyonel özellikler ilave ederek 2019 yılında waves enterprise uygulamasını yaparak piyasaya giriş yaptı. Birçok kurum waves enterprise ile direkt etkileşim kurabilmektedirler.

Wavesin Çalışma Tekniği

Waves platform olarak hafif node ve full node olmak üzere 2 ye ayrılmaktadır. Hafif node bütün işlemlerin doğrulanması, ağla beraber etkileşim halinde olması için full node’yle beraber olması gerekir. Full node bütün işlemlerin kaydının yapılmasını sağlar. Waves ağlarla eşleşme sağlaması için 2 çeşit algoritma kullanmaktadır. Bunlar ödünç hisse ispatı olan LPOS ve hisselerin ispatlanması için POS algoritmaları kullanmaktadır. Pos modellerinde node’ler blok eklemek amacıyla belirlenen miktarlarda tokenleri kilitlemeleri gerekir. Kilitlenen token miktarı artış gösterdikçe blok ekleme gücüde artar. Belirli sayıda tokenler ağ içerisinde kilitli kalması gerekir. Hayati bir öneme sahip olan Waves kripto para oluşturma işlemi Ride script üzerinden oluşturulmaktadır. Waves de programlama yoktur. Alınmakta olan ücretler eklenti yapılarak işlemlere kaydı yapılır.

Waves Exchange Waves platformu içerisinde merkezi olmayan borsalarda işlem yapılmaktadır. Bu borsa içerisinde güvenli bir şekilde alım, satım işlemlerini yapabilirsiniz. Almanca, İngilizce, Rusça, Çince, İtalyanca, İspanyolca, Endonezya ve Flemenkçe dillerinde destek sağlamaktadır.

Waves Alım Ve Satımı Yapan Kripto Borsalar

 • BitUBU
 • CoinEx
 • Binance
 • Bithumb
 • Kraken
 • Paribu
 • Bitay
 • BitMart
 • Waves Exchange
 • FTX
 • OKEx

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu