Yaşam

Yaşa Uygun Beslenme

Gıda tüketimi ve beslenme alışkanlığı her yaş dönemi için ayrı bir plan gerektirir. Sağlığın korunması ve uzun ömür için gıda tüketiminin doğru yerine getirilmesi olmazsa olmaz şartlardan biridir. Mineral ve vitamin alımları her yaş grubu için ayrı bir değer oluşturuyor. Yaşlara göre almamız gereken vitamin ve mineral dolu besinler aşağıda açıklanmıştır.

 

Yaşa Uygun Beslenme
Yaşa Uygun Beslenme

Hangi Yaşta Hangi Gıda Almalı

Erken yaşlarda disiplin edilecek doğru beslenme alışkanlığı ileri yaşlarda da bireyin yaşayabileceği rahatsızlıkların temel nedenlerinin ortadan kalkmasına yardımcı oluyor. Günümüzde yüksek yağ oranlı yiyecekleri tüketen gençlere bir uyarıda bulunmak gerekiyor. Diğer yandan ergenlik döneminde bulunan genç kızlar, adet dönemlerinde demir eksikliği kapatabilmeleri için patates, deniz ürünleri, et, ve yeşil sebzelere ağırlık vermeleri gerekiyor.

Yirmili yaşlar, beden için bir oturma zamanıdır ve uzun ömür için gıda tüketiminde kilometre taşıdır. Tam şekillenme yaşadığımız bu evrede; et, balık ürünleri, yumurta, süt, fındık, peynir ve soğan gibi gıdalar üreme sistemine direk etki eder. Çinko açısından zengin olan bu gıdalar sperm üretimini sağlar. Kasların gelişimi ve rahatlamasını sağlayan magnezyum ise balık, et, lifli gıdalar, muz, kuru kayısı ve soyada bol miktarda bulunur.

Yaşa Uygun Beslenme
Yaşa Uygun Beslenme

Çocuk sahibi olmaya kendimizi hazırladığımız otuzlu yaşlarda alınacak gıdalar ise hamile kadınlar için folik asidi öne çıkarıyor. Omega 3 zengini gıda tüketimi anne karnındaki bebeğinde ihtiyacını karşılıyor.

Kırklı yaşlar, iskelet sistemine önem verilmesi gereken bir evre. Kemik yoğunluğunun korunması için kadınlar; magnezyum ve fosfor takviyesine D, C, K ve B6 vitaminleri ile destek vermelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu