Yaşam

Yaşam Enerjisini Yükseltmek

Var oluş itibari ile her canlının yapısında mevcut bulunan yaşam enerjisi ve yaşam enerjisinin oranı insanın yaşam kalitesini de yakından etkilemekte. Stres, psikolojik sorunlar, kronik ağrılar hatta hava durumu gibi pek unsurun etken olduğu yaşam enerjisi durumu genel olarak tüm sağlık durumumuzla birlikte iş ya da eğitim yaşamındaki başarımızı da yakinen ilgilendirmekte.

Yaşam Enerjisini Yükseltmek
Yaşam Enerjisini Yükseltmek

Özellikle fizyoloji alanında sıklıkla kullanılan yaşam enerjisi, aldığımız nefes ve besinlerle birlikte yaşam biçimimizle de yakından ilgilidir. Örneğin oksijen oranı ve kalitesinin daha yüksek olduğu bölge halklarının hastalıklara karşı daha yüksek direnç gösterdiği ve şok kayıplar gibi insan psikolojisi açısından büyük sorun yaratan durumlarla daha kolaya baş edebildiği bilinmektedir.

Yine daha doğal ve taze besinler ile beslenen insanları daha relax ve daha mutluğu olduğu gerçeği de Akdeniz iklimi insanın sıcakkanlılığı ve yaşam kalitesinin yüksekliğinin nedeni olabilir.

Yaşam Enerjisi
Yaşam Enerjisi

Hemen hepimizi bildiği gibi sağlık; tam ve bütün olarak iyi olma halidir ki yaşam enerjisi sağlıklı olma durumunun ana kaynağıdır. Uzak doğu ve Asya kültürlerinde farklı isimler ile tanımlanan yaşam enerjisine dair pek çok efsane, pek çok felsefe ve egzersiz metodu bulunmakta. Bu metotların ortak noktalarından bir de nefestir ki önemli olan doğru biçimde yeteri kadar nefes alarak yaşam enerjisini yükseltmek, psikolojik ve fizyolojik olarak iyi olma durumunu sağlamaktır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Yaşam enerjisini tüketenler sıralamasında ilk sırayı stress alır.İş ortamı,yenilen yemek,arkadaş sevgili vs sırasıyla gelir.Sağlıklı ve organik bir beslenme,zamanı ayarlanmış uyku düzeni.Bunlar ilk başlarda yeterli olacaktır.Sorunlara negatif yaklaşmamak lazım.Herzaman çözüme yakın olmak kesinlikle daha yapıcı olur.Kendini rahat ve vicdanen sorumlu hissetmeme adına adımlar atmalı insan.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu