Sağlık

Yeme Bozukluğundan Korunmanın 5 Yolu

Yemek bozukluğu kişilerin çok fazla ya da çok az yiyerek sağlıksız bir duruma ulaşmaları durumudur. Ve gerekli önlemlerin alınması şarttır.

Günümüzde obezite kadar aşırı zayıflıkta oldukça büyük bir sorun haline gelmiştir. Yeme bozukluğu olarak adlandırılan bu durum gerekli önlemler alınmadığı zaman sağlık açısından kişileri oldukça tehdit eder bir duruma gelmektedir. Bu sebeple bu bozukluğun önlenmesi ve etkisinin azaltılması elzem bir durumdur. Yeme bozukluğundan korunmak amaçlı bazı yöntemler bulunmaktadır.

Yeme Bozukluğundan Korunmanın 5 Yolu

Yemek bozukluğu günümüzde insanların sağlığını ciddi anlamda etkilemeye başlamıştır. Bu sebeple yeme bozukluğundan korunmanın yolları bulunmaktadır. Bunlar ise şu şekildedir;

Yemek Konusunda Israrcı Olunmamalı: bu durum özellikle küçük yaştaki çocuklar için ailelerin yaptığı en önemli yanlış harekettir. Özellikle sürekli yemek konusunda ısrar etmek kadar çok yediğini söyleyerek de kişinin yönlendirilmesi yanlıştır. Bu durumda çocuklarda ileride yemeklere düşkünlük ya da tam tersi yemek konusunda soğukluk davranışları olabilmektedir.

Sürekli Kilo Konuşulmamalı: Özellikle çocukların yanında çok kilo aldın ya da çok zayıfladın gibi tabirler kesinlikle kullanılmamalıdır. Bu durum yerine yemek yemenin sosyal ev doğal bir şey olduğu anlatılmalıdır.

Yaşına Uygun Beslenmeli: Anne abalar çocuklarının yaş ve cinsiyet özelliklerine göre doğru ve kaliteli beslenme sağlanmalıdır. Gerekirse bunu sağlamak için profesyonellerde yardım bile alınmalıdır.

Bitkisel Çaylarının Kullanımında Bilinçli Davranılmalı: Günümüzde bikri çayları oldukça popüler olmuştur. Ama burada gelişi güzle her önerilen bitki çayı özellikle çocuklarda kullanılmamalıdır. Burada hekim önerisine göre hareket edilmelidir.

Hazır Gıdalara Karşı Bilinçlendirme Sağlanmalıdır: Günümüzde sağlıklı beslenmenin en temek düşmanı olan hazır gıdaları yasaklayarak değil çocuklarınızı bilinçlendirerek bu gıdalardan uzak tutulması sağlanmalıdır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu