Eğitim & Kurs

Yüksek Lisans Nasıl Yapılır, Başvuru Şartları Nelerdir?

Yüksek Lisans Nasıl Yapılır, Başvuru Şartları Nelerdir? Mesleki açıdan daha saygın bir konuma gelmek isteyenler yüksek lisans eğitimine önem veriyor. Bu konuda birçok üniversite mezunu farklı alanlarda yüksek lisans eğitimi alıyor.

Yüksek Lisans Nasıl Yapılır, Başvuru Şartları Nelerdir? Kariyerli bir meslek dışında uluslararası çapta bilimsel araştırma yapmak için yüksek lisans okumanız gerekir. Dünyanın her yerinde verilen yüksek lisans istenen şartlar sağlanması durumunda veriliyor. Dört yıllık bir lisans programı bitiren kişiler yüksek lisans yapma hakkından yararlanabiliyor. ALES sınavından en az 55 puan alan kişiler yabancı dil yeterliliğine de sahipse bu eğitimden yararlanabilir. Ayrıca üniversiteler yüksek lisans için mülakatta gerçekleştiriyor.

Yüksek Lisans Başvuru Şartları

Yüksek lisans başvuru şartları şu şekildedir.

  • Dört yıllık lisans programından mezun olmak,
  • ALES üzerinden 55 puan almak,
  • Transkripsiyon,
  • Yüksek lisans başvuru formu

Buradaki kriterleri eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamlayarak sizde yüksek lisans başvurusu gerçekleştirebilirsiniz.

Yüksek Lisans Neden Önemlidir?

Yüksek lisans eğitiminin temel amacı öğrencilerin bilimsel araştırma yapmalarına katkı sunmaktır. Gerekli bilgileri değerlendirme ve yorumlama yeteneği sunan yüksek lisans bilim adamı olmanın en önemli adımlarından bir tanesidir. Ayrıca mesleğinde saygın bir noktaya gelmek isteyenler bu programdan yararlanabilir.

Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans Arasındaki Fark

Tezli yüksek lisans programında öğrenciler bilimsel bir araştırma sonucunu jüri önünde savunmaktadır. Tezli yüksek lisans programı yedi ders, bir seminer dersi ve tez çalışmasından bir araya gelir.

Tezsiz yüksek lisans programı, en az on ders ile dönem projesinden oluşur. Öğrenci dönem projesini yazılı olarak verebilir.

Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans Eğitim Süreleri

Tezli yüksek lisans programı dört yarıyıldan oluşur. Program en çok altı yarıyılda tamamlanmalıdır. Tezsiz yüksek lisans programı ise en çok üç yarıyıldan meydana gelir.

Yüksek lisans başvurusu gerçekleştirerek hem bilim adamı olma yolunda önemli bir adım atabilir hem de mesleki anlamda değer kazanabilirsiniz. Günümüzde lisans eğitimini tamamlayan bir çok öğrenci meslekte saygınlık kazanmak için yüksek lisans programlarına göz atıyor. Eğer yüksek lisans programı için gerekli niteliklere sahipseniz sizde başvuru gerçekleştirebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu