Yaşam

Zift Lekesi Nasıl Çıkar?

Zift lekesi, lekeler arasında en inatçısı olarak bilinmektedir. Özellikle yaz aylarının en sıcak zamanlarında ziftlerin erimesi birçok kişi için sıkıntı oluşturmaktadır.

Arabamıza, kıyafetlerimize ve ayakkabılarımıza kolaylıkla bulaşan ziftleri çıkarmak birçok kişi için kabus olmaktadır. Peki, zift lekesi nasıl çıkar? Doğru tekniklerle zift lekesini çıkarmak mümkündür.

Arabadaki Zift Lekesi

Arabaya bulaşan zift lekesini çıkarmak istiyorsanız, gaz yağı ya da mazot bulmanız gerekmektedir. Ziftin bulaştığı kısımları mazot ya da gaz yağı ile silin. Ancak bu silme işlemini gerçekleştirirken dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta var. Arabanıza çok fazla bastırmamalısınız. Ve mutlaka silme işlemi için yumuşak bir bez kullanmalısınız. Bu şekilde zift lekesinin çıktığını göreceksiniz. Daha sonra deterjanlı su ile lekeli olan bölgeyi yavaşça silin. Artık arabanızın lekeden arındığını görebileceksiniz. Aynı şekilde lekenin oldğu bölgeye yemeklerde kulladığımız margarini sürüp, yarım saat beklemeniz de yeterli olacaktır.

Kumaşlardaki Zift Lekesi

Kumaşlardaki ya da kıyafetlerdeki zift lekesini çıkarmak da çok kolay. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey vazelin. Lekenin bulunduğu kısma vazelin sürdükten sonra en az 1 saat bekleyin. Daha sonra kaşık ya da bıçağın sırtı gibi metal bir eşya ile vazelini yavaşça kazımaya başlayın. Daha önceden hazırladığınız sirke ve ayçiçeği karışımını kazıdığınız bölgeye sürün. Bunun için de 1 gün beklemelisiniz. Bölge kuruduktan sonra ertesi gün deterjan ve ılık su ile eşyanızı yıkayın. Kıyafetinizin lekeden tamamen arındığını göreceksiniz!

Sabun ya da bulaşık deterjanı kullanmak zift lekesi için son derece iyi bir yöntemdir. Bu maddele ile ovulacak eşyadan zift lekesi kolayca rınacaktır. Burada bu işlemi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, işlemi ovarak yapmaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu