Yaşam

Ayak Kokusunu Önlemenin Yolları Nelerdir?

Ayak Kokusunu Önlemenin Yolları Nelerdir? Ayak kokusunu önlemenin yolları adlı makalemizde sizlere ayak kokusun neden oluştuğunu ve nasıl önleneceğini anlatacağız.

Ayak kokusunu önlemenin yolları öncelikle kokunun neden oluştuğunu anlayarak başlar. Ayak kokusu ayağın veya ayağın üzerine geçirilen eşyaların temiz olmaması sonucunda ayakların koku geliştirmesidir. Özellikle terin fazla uzun bekleyerek bakteri ve mikrop çoğalmasına zemin hazırlayarak bu bakterilerin temizlenmeyerek çoraplara veya ayakkabıya işlemesi ile uzun süren ayak kokularına neden olabilir.

Basitçe ayakları ve ayakkabıları temiz kullanmak ayak ve ayakkabı kokusunu önlemenin pratik yoludur.

Ayakları Ve Çorapları Düzenli Yıkamak

Ayakları düzenli aralıklar ile yıkamak sadece kokuyu engellemek ile kalmaz ayrıca tırnak mantarı gibi cilt hastalıklarını önlemeye yardımcı olur. Çorapları temiz tutmak çoraptaki kirin ve kokunun ayaklara ve çoraplara geçmesini önler. Ayrıca ayakkabı yıkanabilir bir türe ise düzenli olarak yıkanabilir. Bez ayakkabılar hassas derecelerde ayda bir yıkanabilir veya ayakkabı kullanıldıkça sık sık balkon veya pencerelerin kenarlarında bağcıkları açık bir şekilde havalandırılarak terin uçması sağlanmalıdır.

Kullanılan Kumaş Kokuyu Etkiliyor

Bez ayakkabı ve pamuklu çoraplar ayakların havalanmasını ve gözeneklerinden terin buharlaşarak uzaklaşmasını sağlar.

Eğer ayakkabı bez değil ise ve fazla tere maruz kaldıysa iki günden fazla üst üste giyilmemeli ve çoraplar iyice havalandırılmadan kullanılmamalı.

Eğer Terleme Sorununuz Varsa

Ayak terleme sorunu günümüzde birçok kişinin yaşadığı ve günlük hayatımızı olumsuz yönde etkileyen ciddi olmayan bir rahatsızlık. Eğer kokuyu kapatmak için kullandığınız pudra veya ayakkabı parfümleri gibi geçici çözümler ayakkabı ve çorabı az kullanıp temiz tutmanıza rağmen hemen kokuyor ise bir doktora gitmeyi düşünün veya kendinizi doğal yöntemler ile tedavi etmeyi deneyin çünkü terleme probleminiz olabilir. Fala terleyen ayaklar mantar oluşmasına oldukça yatkındır ve terleme tek başına bir problem oluşturmasa da parmak aralarında veya tırnaklarda mantar oluşumuna neden olabilir.

Terleyen Ayaklara Tuzlu Su

Ayakları tuzlu suda bekletmek ayak terlemesini geçici bir süre durdurmayı veya azaltmaya yardı edebilir.

1 yemek kaşığı tuza 1-2 litre su eklenerek ayaklar bu losyon içinde bekletilebilir

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu