Sağlık

Mide Fıtığının Belirtileri

Çoğu kişide midede oluşan sorunlar arasında özellikle mide fıtığı yer almaktadır. Midede oluşan bu rahatsızlık kişinin farklı sorunlar yaşamasına neden olabilir. Mide fıtığı karın boşluğu ile göğsü birbirinden ayıran diyafram kaşında yer alan açıktan oluşacak olan midenin üst kısmının sarkması olarak bilinir. Midenin üst kısmının yemek borusuna sarkması sonucunda kişide oluşacak olan problemlerin artması durumudur. Bu rahatsızlık özellikle 50 yaş üzerinde olan kişilerde görülür. Obezite problemi olan kişilerde risk oranı daha yüksektir. Bu nedenle özellikle dikkat edilmesi gerekir. Sigara kullanımı kişilerdeki riskin artmasına neden olabilir.

Mide Fıtığı Nasıl Belli Olur?

Kişilerde özellikle ilk dönemde herhangi bir belirti görülmez. Zaman içerisinde hastalığın ilerlemesi durumunda ortaya çıkacak olan belirtiler ile kendini belli eder. Bu nedenle erken dönemde teşhis konulması oldukça zordur. İlerleyen dönemlerde artacak olan mide fıtığı belirtileri hastaların farklı durumlar ile karşı karşıya kalmasına neden olabilir.

  • Mide yanması durumu özellikle kişide oluşan mide fıtığı nedeni ile görülebilir. Bu durum aşırı olması halinde zaman zaman kişinin daha fazla sorun yaşamasına neden olmaktadır.
  • Geğirme problemi özellikle bulunduğunuz ortamlarda istem dışı yaşanabileceğinden sorun yaşanabilir.
  • Yutkunma,
  • Göğüs ya da karın ağrısı aşırı derece olması midedeki fıtık problemi belirtileri arasında yer almaktadır.
  • Kusma,
  • İdrar ve dışkıda meydana gelen değişimler en belirgin belirtileri arasında yer almaktadır.

Mide Fıtığı Nedenleri

Midede oluşacak olan fıtığın farklı nedenleri olabilir. Kişiden kişiye göre değişecek olan nedenler özellikle midede oluşacak problemlerin sonucunda fıtığın oluşumun gözlenmesine neden olabilir. İlerleyen yaşlarda risk durumu daha fazladır. Öksürme, kusma, ağır nesnelerin kaldırılması, bağırsak hareketlerinde ıkınma gibi durumlar mide fıtığı nedenleri arasında yer almaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu