Yaşam

Pilav ve Makarna Tüketimi Kas Kayıplarını Artırıyor!

Pilav ve Makarna Tüketimi Kas Kayıplarını Artırıyor! Yaşlanmayla birlikte hastalıklar da artıyor. Çoğu yaşlı yediğine içtiğine dikkat etmiyor. Ülkemizde de yaşlı nüfus oldukça fazladır. Bu yüzden pilav ve makarna gibi besinlerden uzak durulması en doğrusu olacaktır.

Pilav ve Makarna Tüketimi Kas Kayıplarını Artırıyor! Yaşlılarda beslenme son derece hassas bir konudur. Pilav ve makarna tüketimi kas kaybını artıran besinlerdir. Günümüzde çoğu yaşlı yediğine ve içtiğine dikkat etmiyor. Akademik Geriatri Derneği Başkanı Prof. Dr. Deniz Suna Erdinçler, 65 ve üstü kişilerin sağlıklı beslenmeleri ile ilgili önemli bilgiler açıkladı. Dernek tarafından sürdürülen  ‘’Yeterli Beslen, Sağlıklı Yaşa’’ sloganı ile 65 yaş ve üzeri kişilerin sağlıklı beslenmesi konusunda etkinlikler düzenledi.

Yaş aldıkça kas kaybı görülmektedir. Akademik Geriatri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Gülistan Bahat Öztürk konu ile ilgili önemli bir açıklama yaptı. “Baldır çapını ölçmek bize çok hızlı ve objektif bir fikir verebiliyor. Özellikle sağ baldırımızın en kalın yerinden ölçtüğümüz zaman 31 veya 33 santimetrenin altında olması kas kaybı olduğunu düşündürebiliyor. Kas kütlesi kadar kas fonksiyonu da önemli. Bunu anlamanın yolu ise el sıkışmak. Yeterince kuvvetli el sıkamıyorsa güçsüzleşme var demektir. Yürüme hızı da fikir verebiliyor. Yürürken de yavaş yürüyen, baston ihtiyacı olan yaşlılar da kas işlevselliğini büyük ihtimalle yitirmiş kişiler.’’

Yaşlı Nüfus Artıyor!

Türkiye’de yaşlı nüfus artış göstermektedir. Bu yüzden 65 yaş ve üzeri kişilerin nasıl beslenmesi konusunda dernek tarafından önemli etkinlikler düzenlenmektedir. Peki, yaşılar nasıl beslenmeli? Öncelikle 65 ve üzeri yaş grubuna dahil olan herkes kas kaybı yaşamaktadır. Günümüzde 65-74 arası kişiler ‘’genç yaşlı’’, 75-84 arası ‘’orta yaşlı’’, 85 yaş ve sonrası ‘’ileri yaşlı’’ olarak bilinmektedir. Dolayısı ile yaşa göre beslenmek en doğrusu olacaktır.

Her yıl yaş aldığımızda bu durumu ister istemez yaşıyoruz. Dolayısı ile sağlığımıza daha da önem vermemiz gerekiyor. Uzmanlara göre özellikle pilav ev makarna kas kaybını artıran besinler arasında yer alıyor. Bu sebeple Huzurevi veya Bakımevi gibi yerler de yaşlılara pilav ya da makarna verilmez. Sebze ağırlıklı ve daha sağlıklı besinler önerilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu