Yaşam

Mikrodalga Fırına Konulmaması Gerekenler Nelerdir?

Mikrodalga Fırına Konulmaması Gerekenler Nelerdir? Mikrodalga fırına koyulmaması gerekenler mikrodalga fırınlar hayatımızı kolaylaştıran ürünlerden biridir. Peki mikrodalga fırına neler konulmaz?

Mikrodalga Fırına Konulmaması Gerekenler Nelerdir? Mikrodalga fırınlar genellikle yiyecekleri ısıtmak için kullanılır. Ancak, bazı yemekler mikrodalgaya uygun değildir. Sadece bulaşıklar değil, kullanılan araç ve gereçler de mikrodalganın bozulmasına, yiyeceklerin patlamasına ve mutfakta yaralanmalara neden olabilir.

Yumurta

Hemen hemen herkes bir yumurtayı mikrodalgada yeniden ısıtmayı veya pişirmeyi düşünebilir. Ancak yumurtalar mikrodalgada pişirmeye uygun değildir. Isıtma veya pişirme için mikrodalgaya yerleştirilen yumurtaların patlama olasılığı daha yüksektir.

Kağıt Torba

Antik çağlarda sıkça kullanılan kese kağıdı, mikrodalga fırına konulmaması gereken malzemelerden biridir. Fırına yerleştirilen kese kağıdı, aldığı ısı ile yangını tutuşturabilir.

Plastik Konteynırlar

Yoğurt, dondurma ve margarin gibi plastik kaplar mikrodalgaya konulduğunda erimeye başlar. Ayrıca bu kaplar mikrodalgayı temizlenemez hale getirebilir, onu da söyleyelim.

Meyveler

Meyvelerin ısıtılması gerekmese de yine de uyaralım. Herhangi bir meyveyi mikrodalgaya koymayın. Özellikle üzüm, karpuz gibi sulu meyveleri mikrodalgaya koyarsanız anında patlamalarına şahit olabilirsiniz.

Altın Ambalaj

Altın çerçeveli kaplar, mikrodalga fırına asla yerleştirilmemesi gereken malzemelerden biridir. Yaldız desenleri içeriğinde metal barındırmaktadır. Metalik malzemeler de mikrodalgada bozulmaya neden olan maddelerden biridir.

Polistiren Kaplar, Köpükler

Strafor kaplar ve köpükler de ısıtıldığında plastik bir etki gösterir. Mikrodalgaya uygun bu kaplar, strafordaki zararlı kimyasalların yemeğinize karışmasını sağlar.

Su Bardağı

Mikrodalgada su ısıtmak istiyorsanız cam veya seramik kaplar kullanın. Ayrıca mikrodalgadan çok sıcak su alıp soğuk bir yere koyarsanız patlayacaktır. Bu nedenle mikrodalga fırını suyu ısıtmak için değil, ısıtmak için kullanın.

Acı Biber

Acı biber mikrodalgada ısıtıldığında alev almaz. Ancak mikrodalga kapağını ısıttıktan sonra açtığınızda, kaçan hava boğazınıza ve gözlerinize ciddi şekilde zarar verebilir.

Folyo

Yemek pişirirken sıklıkla kullandığımız alüminyum folyo da metal içerikli bir malzemedir. Diğer metallerde olduğu gibi, mikrodalga fırına asla alüminyum folyo koymayın. Aksi takdirde yangına neden olabilir.

Sarımsak

Sarımsakları mikrodalgaya koymak, patlamasına veya yangın çıkmasına neden olabilir. O yüzden kesinlikle denemeyin.

Kabuksuz Patates

Soyulmuş bir patates yumurta gibi patlayabilir. Bu yüzden patatesleri ısıtmak istediğinizde kabuklarını soyduğunuzdan emin olun.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu