Teknoloji

Google’dan Ebola Mücadelesindeki Doktorlara Özel Tablet

Google’dan Ebola Mücadelesindeki Doktorlara Özel Tablet

 

Batı Afrika’da 10.000 kadar insanın hayatını kaybetmesine neden olan Ebola virüsüyle mücadele sürüyor. Hastalığın yaygın olduğu bölgelerde bu hastalık üzerinde çalışan doktorlar; vücutlarını tamamen örtecek, dezenfekte edilmiş özel kıyafet ve maskeler giymek zorunda. Hal böyle olunca çalışma sonucu elde edilen verileri kaydetmek için mobil cihaz kullanmaları mümkün olmuyor. Gerekli kayıtları kağıda geçirerek veya konuşarak birbirlerine aktarıyorlar. Bu durumda tedavi süreci zorlaşıyor ve süreçte zaman kaybına neden oluyor.

Konu ile ilgili bahsi geçen doktorlar Google.org üzerinden yardım istedi ve Google da bu duruma özel bir tablet geliştirmeyi kabul etti. Google.org, Google’ın sosyal sorumluluk projesi yürüten organizasyonunun internet adresi.

Polikarbonat kaplama içeren tablet, bu sayede klor ile dezenfeksiyona dayanıklı. Bunun dışında ısıya ve düşmeye karşı dayanıklılığı da mevcut.

Bu doktorlar çalışmalarını yürüttükleri riskli bölgeden ayrılmadan önce her seferinde temizlik işleminden geçmek zorundalar. Geliştirilen tablet de aynı şekilde 10 dakika dezenfekte edilerek kullanılacak.

Tablet, kayıtları saklamak dışında sunucular ile bağlantıda bulunarak bunların online olarak kısa sürede transfer edilmesini sağlıyor. Tablet içeriği açık kaynak olarak kullanılacak. Bunun anlamı gönüllü olan herkes tablet üzerinde geliştirme yaparak daha çeşitli projelerde kullanılmasına yardımcı olabilecek. Ebola için geliştirilen bu tablet ilerleyen zamanlarda farklı salgın hastalıklarla mücadele için de yararlı olacak.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu