Gebelik

İnfertilite Tedavisi Nasıl Yapılır?

İnfertilite Tedavisi Nasıl Yapılır?

 

Çocuk sahibi olmaya çalışanların 1 yıllık korunmasız ve doğru cinsel birleşmeye rağmen sonuç alamaması durumuna infertilite denir.İnfertilite tedavisi günümüz tıbbi gelişmeleri ile oldukça yeterli ve etkili şekilde yapılabilmektedir. Anne ve baba adaylarının normal yolardan çocuk sahibi olamamaları durumunda, ciddi takip ve tedavi ile infertilite sorunlarına çeşitli çözümler üretilebilmektedir. Bu çözümler ilaç tedavileri, cerrahi operasyonlar, aşılama ve tüp bebek yöntemleridir. Üreme sorunlarına yol açan diğer hastalılar içinde farklı tıbbi tedaviler uygulanarak, kısırlığa çareler bulunmaktadır.

Kadınlarda Sık Rastlanan İnfertilite Sorunları

Yumurtlama dönemindeki sapmalar ve kalitesiz yumurtalar, kadınlardaki en önemli kısırlık sebeplerindendir. Aşırı yumurtlama da gebeliğe engel teşkil etmektedir. Tüm bu sorunların ana sebebi hormonlardır. Bu çeşit sorunlarda infertilite tedavisi için doğrudan ilaç kullanımı etkili olabilmektedir. Sağlıklı ve yeterli yumurtlamada doğrudan etkili olan hormonlar kadar, yumurtalıkların fiziki sorunları da kısırlık için etkilidir. Bu gibi durumlarda ilaç tedavisi ile cerrahi operasyonlar gerekebilir. Kadınlarda sağlıklı gebelik için rahim ve tüplerdeki sorunlara da cerrahi operasyonlar uygulanabilmektedir. Eğer tüm bu tedaviler ile gebelik sağlanamamış ise tüp bebek uygulaması başarılı olabilir.

Tüp Bebek

Tüp bebek uygulaması sağlıklı şekilde yumurta üretemeyen kadınlarda; rahim ve diğer üreme organlarında bir sorun bulunmadığında ya da ilaç ile tedavisinin başarılı olmadığı durumlarda uygulanabilir. Özel operasyonlar ile anne adayının yumurtaları laboratuar ortamında geliştirilerek, baba adayından alınan yeterli ve kaliteli spermler ile döllenmesi sağlanır. Başarılı döllenme sonunda yine özel operasyonlar ile anne enjekte edilen döllenmiş yumurtalar sayesinde, sağlıklı gebelik meydana gelebilir. Bu yöntem bugünkü tıbbi gelişmeler adına infertilite tedavisi konusunda en etkili yöntem olarak kabul edilmektedir.

Aşılama

Aşılama

Anne adayından daha çok baba adayındaki sorunlar karşısında kullanılmaktadır. Sperm kalitesi ve canlılığını sağlayamayan baba adaylarından alınacak spermler, laboratuar ortamında geliştirilerek sağlıklı anne adayındaki yumurtaları dölleyebilecek seviyeye getirilir. Özel bir enjeksiyon ile anne ye enjekte edilen baba adayının uygun spermleri sağlıklı şekilde gebeliği sağlayabilmektedir. İnfertilite tedavisi için yapılan aşılama yöntemin, anne adayında bulunan sorunların giderilmesiyle birlikte yapılması şarttır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu