Yaşam

İstanbul’da Görülmesi Gereken Yerler

İstanbul’da Görülmesi Gereken Yerler

Balat Çıfıt Çarşısı

Balat Çıfıt Çarşısı

Fener Balat Cibali gezisinde karşınıza çıkacak olan Çıfıt Çarşısı, tarihi dükkanları ile gezinize keyif katacak.

Eskiden her türlü şeyin satıldığı satıldığı çarşılara Çıfıt Çarşısı denirmiş. Bugün de İstanbul’un bir çok yerinde rastlayamayacağınız türden dükkanları burada bir arada görüyorsunuz.

Osmanlılar zamanında burada daha çok Yahudi Esnaf ticaret yaparmış. Bugün bu nüfus oldukça azalmış durumda.

Balat Çıfıt Çarşısı

 

 

Eski Türk filmlerinde rastlayacağınız türden radyo ve eski plakları çalabilen müzik çalarları tamir edenleri burada görebilirsiniz. Nostalji havasında geçen geziniz size eski anılarınızı hatırlatacak.kendinizi eski türk filimlerinde bulacak ve hatta duygulu anlar yaşayacaksınız.

Stefi Stefan Bulgar Kilisesi

as
Stefi Stefan Bulgar Kilisesi

Kilisenin yapılış tarihi 19. yy sonlarına denk geliyor. O tarihlerde milliyetçilik akımı her yerde kendini hissetiriyormuş. Aslında Ortodoks olan Bulgarlar, buradaki Fener Rum Ortodoks Kilisesi’nde ibadet etmek yerine yeni bir kilise yapmak istemişler.

Dönemin Osmanlı Padişahı Abdülaziz, kilisenin yapımının tamamen milliyetçi nedenlere bağlı olduğunu düşünmüş. Aslında burada kilise yapılmasını istemeyen, Osmanlı İmparatorluğu kilisenin yapımına çok kısa süre vermiş.

Bu süreyi mümkün olduğunca iyi değerlendirmek isteyen Bulgarlar, kilisenin tamamını Viyana’da bir fabrikada dökme demir olarak yaptırmışlar. Daha sonra Tuna Nehri üzerinden parça parça gemilerle taşınan kilise burada birleştirilmiş. Böyle bir yapılışı olan kiliseyi gezmelisiniz. Eminiz ki siz de çok beğenecek ve gezmeye doyamayacaksınız. Mükemmel bir yer olan kilisenin içini mutlaka gezmeniz gerekmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu