Sağlık

Kan Sulandırıcı İğneler Düşüğü Engeller mi?

Hamilelik dönemlerinde anne adayları bebekle sadece aynı bedeni paylaşmamaktadır. Anne ve çocuk her şeyi bir arada bölüşerek aynı beden içinde yaşamaktadır.

Annenin kanı ile beslenmiş olan bebek büyümekte ve gelişmektedir. Bu süreç içerisinde annenin yediklerine dikkat etmesi gerekmektedir. Sahip olduğu zararlı problemleri ise bırakması gerekmektedir. Aksi durumlarda bebeklerin gelişimde ya da doğumunda sorunlar ortaya çıkmaktadır

Hamilelik döneminde annenin değişecek metabolizması ve hormonal dengeleri ilaç takviyeleri ile desteklenmektedir. Anne adaylarının hamileliği iyi şartlar altında geçmemesi nedeniyle anneye destek verilmesi gerekmektedir. Hamileliğin etkileri arasında biri de kan akışındaki değişimdir. Bu nedenle anne adaylara kan sulandırıcı ilaçlar verilmektedir.

İğne Kullanımı Neden Yapılır?

Gebelik döneminde yaşanacak olan fizyolojik sorunlarından bir tanesi de kanın pıhtılaşma durumudur. Normal zamanlarda kanın damar içerisinde belli bir hızda akması gerekmektedir. Kan herhangi bir kesik nedeniyle damar bölgesinden dışarı çıkarken pıhtılaşmaktadır. Kanın pıhtılaşması demek kanı durdurmaktadır. Gebelik zamanında kan dolaşımın etkilenmesi ile beraber bazı durumlarda kanın aniden pıhtılaşması ortaya çıkabilmektedir.

Kanın pıhtılaşması damar tıkanıklığı ve bu duruma bağlı kalp krizine neden olabilmektedir. Gebelik zamanlarında kanın pıhtılaşması durumlarında ortaya çıkan problemler bebek için de çok tehlikeli olmaktadır. İlk 3 ay içerisinde ortaya çıkabilecek bu bozukluk bebeğin düşmesine neden olabilmektedir. Kan sulandırıcı iğne kullanımı sırasında gün içinde mutlaka limonlu su içerek kan dengesi sağlanması gerekmektedir. Bununla beraber kanın pıhtılaşma sorunu nedeniyle düşük riski olan insanların hamileliği yatarak geçirmeleri anne ya da bebek için en güvenli olacak yöntemler arasındadır.

Op.Dr. Tülay Akçay Cevabı:

Genetikten istenen trombofili panelinizle ilgili bilgi vermemişsiniz, yine de sorunuzu cevaplamaya çalışacağım. Trombofili panelinize göre verilecek olan kan sulandırıcı iğneler, tüm gebelik boyunca ve doğumdan sonra 1 ay daha kullanılarak sorunsuz bir gebelik geçirmenizi ve sağlıklı olarak bir bebeği kucağınıza almanıza yardımcı olacaktır. Gebelikte düzenli olarak doktor kontrolü şart tabi. Sağlıklı gebelikler dilerim.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu