Sağlık

Kanamamın Durması İçin Ne Yapabilirim?

Regl kanı ismi ile adlandırılan adet kanamaları genel olarak 3 ila 7 gün arası sürecek ve menopoz dönemine kadar sürekli olarak tekrarlanan doğal bir döngüdür.

Bu kanama çeşitleri genel olarak ağrılı ve sancılı geçmektedir. Bu zamanlar hormonların etkisi ile beraber ruh halimizi dahi etkileyen sorunlar arasındadır. Bazı zamanlarda regl kanının gelmesinin daha kısa sürmesini isteyebiliriz. Biz de bu yazımız içerisinde adet kanama sorunlarının daha erken bir günde bitmesini sağlamaktadır. Yapacağınız uygulamalar bu süreci daha rahat atlatmanızı sağlayacaktır.

Karın Bölgesini Isıtmak

Karın bölgelerini ısıtarak, adet kanının hızlı bir şekilde vücudu terk etmesini sağlamaktadır. Bu durum reglinizin daha erken bir şekilde tamamlanmasına yardımcı olmaktadır. Sıcak su torbası kullanarak ya da su ile ıslatarak vücudunuza uygulayabilirsiniz.

C Vitamini

C vitamini konusunda yüksek olan besinleri tüketmek, progesteron hormonunu düşürmektedir. Bununla beraber afet durumuna bağlı problemlerin daha rahat atlatılmasını sağlamaktadır. Bununla beraber C vitamini vücudun sahip olduğu demir emilimini kolay hale getirmektedir. Bu da kansızlığa bağlı semptomları hafif hale getirmektedir.

Ağrı Kesiciler

Aspirin, ya da naproksen olan ağrı kesicilerde adet günlerinizin kesilmesine yardımcı olmaktadırç Ağrı kesicileri doktor kontrolünde kullanmanız tavsiye edilmektedir.

Doğum kontrol hapları

Doğum kontrol hapları progesteron hormonunu içermektedir.  Yumurta oluşumunu tam olarak engelleyerek adet döngünüzü dilediğiniz kadar ötelemenize olanak vermektedir. Bu hapların hamilelik zamanında ve bazı rahatsızlıkları bulunan insanlarda kullanımı sakıncalı olmasından dolayı doktorunuza danışmadan kullanmamanız önerilmektedir.

Su

Su ve meyve suları adet dönemi daha erken bitmesine neden olmaktadır. İçmiş olduğunuz her 1 bardak su içerisinde birkaç damla limon damlatarak tüketebilirsiniz.

Op.Dr. Yusuf Öztürk Cevabı:

İyi akşamlar Meral hanım, mutlaka ultrasona girip kist var mı, ya da başka bir sorun var mı diye bakılması gerekiyor. Ezbere ilaç vermek sağlıklı olmaz kanaatimce.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu