Sağlık

Kızartma Kokusundan Kurtulmanın Yolları

Kızartma hemen hemen herkes tarafından sevilen yiyecekler arasında yer aldığı gibi kızartma kokusu özellikle evlerde istenmeyen kokular arasında yer almaktadır.

Evde özellikle lezzetli olması nedeniyle patates, biber, patlıcan, kabak gibi birbirinden farklı ürünlere kızartmanız durumunda oluşan kızartma kokusundan kurtulmanın yolları istenmeyen kokunun giderilmesini sağlamak amacıyla kullanılabilir. Doğru şekilde yapacağınız uygulamalar kısa süre içerisinde kokunun giderilmesini sağlayabilir.

Uzun süre kalıcı olan kızartma kokusu ev içerisinde ağır bir koku oluşmasına neden olabileceği için istenmemektedir. Mutfak, evde bulunan odalar aynı şekilde bu kokuya maruz kalabilir. Bu durumda özellikle alacağınız önlemler sayesinde kızartma kokusundan rahatlıkla kurtulabilirsiniz.

Kızartma Kokusu Nasıl Giderilir?

Kızartma yaptıktan sonra oluşan kızartma kokusundan kurtulmak için kullanacağınız yöntemler bulunmaktadır. Her kızartma sırasında aynı şekilde farklı yöntemleri kullanarak ev içerisinde oluşacak olan kokudan kurtulabilirsiniz. Bu sayede kızartma yemenin keyfini çıkartırken aynı zamanda oluşacak kokuyu düşünmek zorunda kalmazsınız.

Kızartma kokusundan kurtulmak için bir tava içerisine belli bir miktar su, yarım bardak sirke ve limon suyu eklenerek ocak üzerinde kaynatılması yeterli olmaktadır. Bu sayede mutfakta oluşan kokudan kurtulmanız mümkündür.

Farklı bir yöntem denemek isteyenler için kızartma yapmadan önce alınacak önlemler arasında özellikle mutfakta kokulu mum yakılması yer almaktadır.

Ceza içerisine bir yemek kaşığı kahve konularak orta ateşte kavrulması da aynı şekilde mutfakta ve diğer odalarda oluşan kokuların yok edilmesini sağlayabilir.

Özellikle ağır kızartma kokusundan kurtulmak için önlem almak isteyenler bir yazı içerisine su 3-4 defne yaprağı atarak oluşacak olan hoş koku sayesinde kızartma kokusunu bastırabilirler.

Kızartma bittikten sonra bir dilim limon ve maydanoz tavanın içerisine atılarak bu şekilde yaymış olduğu koku ile havadaki ağır kokunun dağıtılması sağlanabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu