Yaşam

KYK Kredisi Geri Ödemesi Nasıl Oluyor?

 

KYK kredisi almış olan öğrenciler, geri ödemesini nasıl yapacak? Aşağıda verilen bilgiler, yüksek lisans öğrencilerini kapsamıyor.

KYK Kredisi Geri Ödeme Bilgileri

İlk olarak KYK kredisi ödemelerinin yapılması için normal koşulların kişinin kredi borcunun devam ettiği öğretim kurumunun normal öğrenim süresinin bitiminden iki yıl sonra başlamak üzere ödemesi gerekiyor. Kredi aldığı kadar sürede ve aylık taksitler halinde öder.

2006 – 2007 öğretim yılından önce alınmış olan kredilerin ödemesi üçer aylık olarak yapılacaktır.

Devam ettiği eğitim kurumunu değiştirmiş olan öğrencilerin öğretim sürelerinin bitişi ve borçlarının başlangıç tarihi ise yeni öğretim kurumlarının normal öğrenim süresi üzerinden yeniden hesaplanacaktır.

Öğretim Kurumundan Ayrılma Halinde Geri Ödeme

Almış olduğunuz kredinin ödemesinin kurumdan ayrılmanız durumunda nasıl olacağı önemlidir. Ayrılma nedeninize göre ödeme koşulları da belirlenecektir. Sağlık sebepleri dışında kendi isteği ile öğretim kurumundan ayrılan öğrenciler ilişkisini kestiği andan itibaren iki yıl sonunda ödemeye başlayacaktır.

Aynı şekilde 2006 – 2007 öğretim yılı öncesinden KYK kredisi ödemesi üç aylık şekilde yapılacaktır.

Öğretim kurumunu değiştirdikten sonra ya da kredi almaktan vazgeçtikten sonra öğretim kurumundan ayrılan ya da çıkarılanlar hakkında da aynı borç ödeme kurallarının gerçekleşmesi söz konusudur.

Diğer Durumlarda Kredinin Geri Ödenmesi

En az asgari ücret düzeyince sürekli bir işte çalışma, kesin hükümle mahkum olması ya da kurum yurtlarından süresiz çıkarılma sebepleri kredinin kesilmesine neden olur. Öğrenci borcunu kredinin kesilme tarihinden bir yıl sonra ödemeye başlayacaktır. Bir yıl içinde aylık dönemler halinde ödemenin yapılması talep edilecektir. KYK kredisi ödemelerinin bu şartlar altında yapıldığını bilerek başvuru yapabilirsiniz. Online başvurunun ardından kısa süre içinde alıp almayacağınız yayınlanarak bildirilecektir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu