Teknoloji

Pinterest Nedir, Pinterest Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Pinterest Nedir, Pinterest Uygulaması Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda yavaş yavaş kullanıcı sayısında artış görülen ve sıklıkla adını duymaya başladığımız Pinterest nedir? Pinterest uygulaması nasıl kullanılır? hakkındaki bilgiler, bu içeriğimizde yer almaktadır. İşte tüm detaylar!

Pinterest Nedir, Pinterest Uygulaması Nasıl Kullanılır? İlk olarak 2009’da Paul Sciarra, Ben Silbermann ve Evan Sharp tarafından geliştirilmiş olan Pinterest’in, 2011’den sonra popülerliği artarak günümüz itibariyle 400 milyona aşkın kullanıcıya ulaşmış bulunmaktadır. Görsel ağırlıklı bir sosyal paylaşım sitesi olarak tabir edebileceğimiz Pinterest ile Facebook, Instagram ve Twitter mecralarıyla sürekli beğeni ve paylaşım yaparak çevreyle etkileşime geçebilmek mümkündür. Hizmete açıldığı günden itibaren gittikçe yaygınlaşmaya başlamış olan bu site, ismini Pin ve interest kelimelerinden almaktadır.

Pinterest için kullanılan terimler ise şu şekilde sıralanabilir:

Pin

Sisteme kaydedilmiş olan ve panoya iğnelenen her görsel için pin tabiri kullanılmaktadır.

Pano

Kullanıcıların ilgi alanlarına göre grupladıkları ve birbirine benzeyen pinleri topladığı alan pano olarak isimlendirilmektedir. Kullanıcılar istedikleri sayıda pano oluşturma imkanı bulabilmektedir.

Pin it/Pinle

Kullanıcıların beğendikleri görselleri kendi panolarına asmak, panolarında paylaşmak ya da gruplamak için yapmaları gereken işleme verilen addır.

Repin

Kullanıcıların dinledikleri görselleri paylaşma işlemine repin adı verilmektedir. Bu işlem Twitter’daki retweet işlemi ile benzerlik göstermektedir.

Pinterest Uygulaması Nasıl Kullanılır

Uygulamayı kullanabilmek için ilk olarak üyelik oluşturmak gerekmektedir. Diğer yandan siteye Facebook hesabı ile de giriş yapılabilmektedir. Uygulamaya üyelik oluşturulduktan sonra kullanıcılar beğendikleri görselleri kendi panolarına pinleyip (ekleyip) ilgi alanlarına göre yeni bir pano açabilirler. Pinleme işlemini görselin yan kısmında bulunan kırmızı butona tıklayarak yapabilirler. Panolarında yer alan görselleri takipçileriyle de paylaşabilirler. Arkadaşlarını, yakın çevrelerini ve panolarını beğendikleri kişileri takibe alabilirler.

Pinterest uygulamasını Türkçe’ye ayarlayarak kullanabilmek mümkündür. Çünkü sitenin halihazırda Türkçe dil desteği bulunmaktadır. Türkçe ayarı için ayarlar bölümünden dil seçeneklerine tıklayıp Türkçe’yi seçmek yeterli olacaktır. Pinterest uygulamasına yalnızca bilgisayarlardan değil tablet ve akıllı telefonlardan da giriş yapılabilmektedir. Bunun için Pinterest uygulamasının cihaza indirilmesi gerekmektedir. Sonrası yukarıda da bahsedildiği üzere üyelik oluşturduktan sonra giriş yapılarak kullanım sağlanabilmektedir.

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu