Anne-Bebek

Yemek Masasında Çocuğunuzu Konuşturmak İçin 6 Tavsiye

Günümüzde internet kullanımı yaygınlaştıkça çocuklarla arada ki ilişkilerde azalmakta olup yemek masasında çocuğunuzu konuşturmak için tavsiyeler aranmaktadır.

Yemek masasında çocuğunuzu konuşturmak için tavsiyeler ararken kendi davranış ve internet kullanımlarımıza dikkat etmeliyiz. Çağımız hastalığı olarak adlandırılan telefon ve tabletler yüz yüze konuşmaları ve sohbetleri kısıtlamıştır. Yemek masasında hem yemek yerken hem de güzel sohbet etmek mümkün. Bunu isterken hem ebeveynler hem de çocukların dikkat etmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Şimdi bunlara bakalım:

1-Çocuklara Yemek Masasında Elektronik Eşya Vermeyin

Yemek masasında çocuklara elektronik eşya vermeyin ki çocuklarınız sizinle sohbet edebilsin. İnternet dışında farklı şeylerle ilgilendirmeye çalışın. Çocuklarınızı dinleyin ya da siz konuştuğunuz da çocuklarınızın sizi dinlediğinden emin olun.

2-Çocuğunuzun Yemekler Hakkında Görüşlerini Alın

Yemek masasında çocuğunuzu konuşturmanın bir diğer yolu ise çocuklarınızdan yemekler hakkında görüşlerini alarak konuşmaya ve olumlu, olumsuz düşüncelerini söyleme yeteneklerini geliştirirler.

3-Çocuklarınızla Göz Teması Kurun

Çocuklarınız yemek masasında konuşuyor ve size bir şeyler anlatıyorsa çocuklarınızla gözteması kurun ve onu dinlediğinizi anlasın. Böylelikle hem çocuklarınızı yemek masasında konuşturabilirsiniz hem de biraz oldun telefon ve tabletlerden uzak kalmış olurlar.

4-Konuşurken Çocuğunuzu Sonuna Kadar Dinleyin

Yemek yerken çocuğunuzun konuşmasını istiyorsanız bir şeyler anlattınız da cümlesini bitirene kadar sabırla dinleyin. Çocuğunuzun konuşmasını yarıda kesmeden sonuna kadar ne anlattığını dinlemek istediğinizi fark etsin. Böylelikle çocuğunuz yemek masasında konuşabilir ve yemek masasında güzel sohbetler yaşayabilirsiniz.

5-Yemek Yerken Televizyon Açık Olmasın

Yemek masası sohbet eşliğinde devam etmesini istiyorsanız televizyon ve benzeri elektronik aletler açık olmasın. Açık olduğunda çocuklarınız onlarla ilgili olacak ve yemek masasında çocuklarınız konuşmayacaktır.

6-Yemek masasında çocuğunuza sorular sorun

Yemek sasında çocuklarınızla sohbet etmek istiyorsanız ona sorular sorun. Dersleri hakkında sorular sorabilir ya da gününün nasıl geçtiğini sorabilirsiniz. Çocuklar gün içerisinde yaşadıkları olayları anlatmayı çok severler. O anlatırken sabırla dinlediğinizi hissettirerek konuşmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede yemek masasında çocuğunuza sorular sorun ve hem bir gün içerisinde ne yaptığını öğrenirsiniz hem de konuşmasını sağlarsınız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu