Güzellik

AHA ve BHA Nedir, Ne İşe Yarar, Çeşitleri Nelerdir?

AHA ve BHA Nedir, Ne İşe Yarar, Çeşitleri Nelerdir? AHA (Alfa Hidrokisi Asit) ve BHA (Beta Hidroksi Asit) cilt yüzeyinizi ölü derilerden uzaklaştırarak cildinizin daha pürüzsüz durmasını sağlayan kimyasal asitlerdir.

AHA ve BHA Nedir, Ne İşe Yarar, Çeşitleri Nelerdir? Bu tarz asitler cildinizde mikro soyulmalar gerçekleştirerek cildinizin lekelerden, kırışıklık görünümünden ve sivilcelerden arınmasını sağlar.

AHA Nedir? Nasıl Kullanılmalıdır?

AHA’lar meyve asitleri olarak bilinmektedir. Genel olarak cilt soyma işlemlerinde AHA’lar kullanılmaktadır. AHA’ların genel amacı ciltte ki lekelerin rengini açmak, akne, siyah nokta ve kırışıklık gibi cilt sorunlarının giderilmesini sağlamaktır. AHA’lar genel olarak cildi ölü derilerden arındırarak canlılığını kaybeden cilde daha parlak daha canlı bir görünüm kazandırırlar. AHA’ların bir diğer özelliği ise ciltteki ton eşitsizliklerini gidermesidir. AHA’lar ciltteki ton eşitsizliğini giderirken diğer yandan anti-aiging özelliği sayesinde ince kırışıklık görünümünü de azaltmaya yardımcı olur. Cildi soyarak ölüde tabakadan arındıran AHA’ların nemlendirici özelliği de bulunmaktadır. Cildin daha parlak daha canlı gözükmesini sağlayan AHA’lar sivilce ve siyah noktaların da giderilmesinde etkilidir.

 • AHA’ların toplamda 7 çeşidi bulunmaktadır;
 1. Tartarik Asit
 2. Mandelik Asit
 3. Malik Asit
 4. Strik Asit
 5. Fitik Asit
 6. Glikolik Asit
 7. Laktik Asit

BHA Nedir, Ne İşe Yarar? Çeşitleri Nelerdir?

BHA’lar yağda çözünebilen organik asitlerdir. BHA’larda ciltteki ölü deriyi temizleyerek cildin daha sağlıklı ve parlak gözükmesini sağlarlar. BHA’lar AHA’lara göre daha ince bir yapıya sahiptirler. Bu sebeple gözeneklere derinlemesine nüfuz ederek hem temizlenmesini hem de sıkılaşmasını sağlarlar. BHA’lar sivilce ve siyah nokta tedavisinde kullanılmaktadır. Aşırı yağlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan problemlerde yağ dengesini sağlayıp cilde taze bir görünüm kazandırır.

 • BHA’ların toplamda 3 çeşidi bulunmaktadır;
 1. Salisilik Asit
 2. Linoleik Asit
 3. Oleik Asit

AHA ve BHA’ları kullanırken özellikle akşam rutininizde kullanmanızda fayda vardır. Çünkü bu tarz asitlerin leke tedavi edici özelliği olduğundan güneşe karşı çok fazla temas etmemesi gerekir. Bu tarz asitleri kullandığınız takdirde güneş kreminizi asla ihmal etmemelisiniz. Aksi takdirde cildinizde derin lekeler oluşabilir. Şu an piyasa da birçok AHA ve BHA serum, krem çeşidi bulunmaktadır. Dermatoloğunuza danışarak sizin için en uygun AHA ve BHA ürününü rutininize ekleyebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu