Dekorasyon

Bebek Odası Nasıl Dekore Edilmelidir?

Bebek odası dekore etmek özen ve dikkat isteyen bir iştir. Bebeklerin vakit geçireceği bu oda onların rahat kalabileceği şekilde düzenlenmeli, olası tehlikeli durumlar göz önünde bulundurularak eşya seçilmelidir. Öncelikle bebek odasında huzurlu bir ortam sağlanmalıdır. Bebeğin rahatça uyuyabilmesi için aşırı şekilde dikkat dağıtıcı tasarımlardan kaçınılması gerekmektedir. Genellikle bebek odası denilince sevimli ve renkli aksesuarlar düşünülse de bunlar kararında bırakılmalı, aşırıya kaçılmamalıdır. Böylelikle bebeğin daha sağlıklı uyuması sağlanabilir.

Bebek odası dekore etmek için tasarımcılar duvar kâğıdı kullanılmasını önermektedir. Duvar kâğıtları düz çizgili olarak tercih edildiğinde hem şık hem de sakinleştirici bir ortam meydana getirmektedir. Buna ek olarak yapılan araştırmalara göre bebekler sallanarak uyuduklarında uykuları daha sağlıklı ve uzun olmaktadır. Bu nedenle bebek odası hazırlarken sallanan beşik modelleri tercih edilebilir.

Bebek Odası Dekorasyonu

Bebek odası dekorasyonu yaparken doğal malzemeler kullanılmalıdır. Sağlığa uygun koşullarda üretilen, bebeğin sağlığı üzerinde herhangi bir olumsuz etki yaratmayacak eşyalar, aksesuarlar seçilmelidir. Bebekler her eşyaya dokunduklarından dolayı genellikle ahşaptan ve doğal malzemelerden üretilen bebek mobilyaları alınmalıdır.

Uyku haricinde bebeğin gün içerisinde daha aktif ve neşeli olması adına bebek odasının içerisinde daha canlı ve kontrast renkler uygulanmalıdır. Bebekler çizgi film karakteri, bulut gibi resimleri ayırt edemeyeceğinden dolayı canlı renkler ile görme duyularının uyarılması sağlanabilir.

Bebek Odası Ve Dekorasyon

Bebekler doğduğunda ilk aylarda anne babalar için uykusuz geceler de beraberinde gelmektedir. Bundan dolayı bebek odası dekorasyonu yaparken anne babaların da seveceği, rahat kullanabileceği eşyalar tercih edilmelidir. Gerek duvar kâğıdı, gerek aksesuar her türlü eşyanın seçimi ebeveynlerin sevdiği, rahat edeceği ürünlerden oluşmalıdır. Bu sayede hem bebek hem de anne babalar sağlıklı bir yaşam sürmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu